Powstanie i rozwój Wrocławia ma związek z Odrą. Miasto szczyci się wielowiekową, sięgającą wczesnego średniowiecza historią. Dzisiaj jest nowoczesnym, bardzo przyjaznym dla mieszkańców i turystów miastem z wieloma zabytkami.

Zabytki miasta, które koniecznie trzeba zobaczyć

Zabytkowa zabudowa Wrocławia znana jest nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Najcenniejsze zabytki, które świadczą o jego wspaniałej przeszłości i roli, jaką miasto odgrywało w państwie Piastów znajdują się na Ostrowie Tumskim. To przede wszystkim katedra świętego Jana Chrzciciela, w której zachowały się elementy romańskie. Mniej ważną rolę odgrywała wyspa Piasek, ale na niej również znajdują się cenny zabytek: zbudowany w 1134 roku zespół klasztorny Augustianów. W jego skład wchodzi kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. W języku łacińskim wezwania świątyni brzmi; Santa Maria in Arena. Nawiązuje to do jednego z kościołów w Padwie, który został zbudowany w miejscu dawnego rzymskiego cyrku. Cyrkową arenę pokrywał piasek, od jego łacińskiej, ale spolszczonej nazwy wyspę zaczęto nazywać Piasek. Koniecznie trzeba także zobaczyć ogromny wrocławski Rynek. Najważniejszy budynek zajmujący centrum Rynku to Ratusz. Balustrada schodów znajdujących się po wschodniej stronie Ratusza ozdobiona jest płaskorzeźbami, które w alegorycznej postaci przedstawiają symbole władzy miejskiej.

Hala Stulecia – jeden z symboli miasta

Nazwaną przez mieszkańców Wrocławia Tortem Halę Stulecia zbudowano z okazji Wystawy Światowej. Budowano ją przez dwa lata, od roku 1911 do 1913. Po ukończeniu była ona w owym czasie największą na świecie konstrukcją wzniesioną z żelbetu. Hala Stulecia jest wykorzystywana do dzisiaj. Odbywają się w niej koncerty, imprezy sportowe, konferencje i wystawy. W 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Przy Hali, w otoczeniu Parku Szczytnickiego i Pergoli zbudowano fontannę multimedialną. Pokazy fontanny budzą ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców miasta oraz polskich i zagranicznych turystów.

Wrocławiem rządzą krasnale

Całe miasto opanowały brązowe krasnale. W latach 80. pojawiły się na ulicach miasta po raz pierwszy. Dzisiaj jest ich około 300. Każdemu z nich nadano imię, a znaleźć można je w wielu popularnych wśród turystów punktach miasta. Zwiedzając Wrocław patrzmy uważnie wokół siebie, nigdy nie wiadomo, gdzie kryje się kolejny krasnal. Jeśli nie chcemy w swoich poszukiwaniach zdać się a przypadek wydrukujmy z ich strony internetowej mapkę, na której zaznaczono rozmieszczenie figurek krasnali.

Imprezy kulturalne

Najsłynniejsza impreza – Festiwal Muzyki Oratoryjno-kantatowej już się zakończył. Ale w październiku odbędzie się między innymi koncert koncert Brother Firetibe, Polska Noc Kabaretowa, koncert Gaby Moreno, spektakl dla najmłodszych „Pchła szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk. Dużym wydarzeniem muzycznym będzie także wystawienie na deskach Opery Wrocławskiej „Fidelio” Ludwika van Beethovena. Spektakl realizowany jest ze Słoweńską Operą Narodową.