Położona u podnóża Sudetów Ziemia Kłodzka uważane jest za jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Turyści mogą tutaj podziwiać nie tylko cuda przyrody, ale także zwiedzić obronne forty i skorzystać z leczenia w jednym z uzdrowisk.

Uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej

Jednym z najstarszych uzdrowisk na terenie Ziemi Kłodzkiej jest Lądek Zdrój. Osoby, które nie przyjeżdżają tutaj na leczenie także nie będą się nudzić. Pijalnię wód otacza piękny park. Warto pospacerować również po rynku i wstąpić do mieszącego się w neobarokowym budynku zakładu przyrodoleczniczego. Innym uzdrowiskiem jest Kudowa Zdrój. Miejscem, które warto polecić w tym mieście jest między innymi Park Zdrojowy. Warto odwiedzić także Muzeum Zabawek. Dość nietypowym muzeum jest także mieszczące się w siedzibie Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych Muzeum Żaby. Muzeum to można zwiedzić za darmo. Koniecznie też trzeba zobaczyć położoną niedaleko Kudowy Kaplicę Czaszek w Czermnej.

Twierdze Ziemi Kłodzkiej

Do najbardziej znanych należy Srebrna Góra. Twierdza położona jest wśród lasów na terenie Gór Sowich. Fortyfikacje, których rozmiary imponują do dzisiaj wzniesiono w czasach pruskich. Twierdza Srebrna Góra to jedne z największych tego typu obiektów w Polsce i Europie. W pobliżu twierdzy Srebrna Góra znajduje się także twierdza Kłodzka. Już z daleka widoczne są jej ogromne bastiony. Obie twierdze udostępnione są do zwiedzania.

Jaskinia Niedźwiedzia i Błędne Skały

Jaskinia Niedźwiedzia położona jest niedaleko miejscowości Kletna. Ma bardzo interesującą szatę naciekową. Dla turystów udostępnione zostało jej piętro środkowe. Błędne Skały to skalny labirynt składający się z mnóstwa niekiedy bardzo wąskich szczelin i zaułków. Przejście labiryntu Błędne Skały trwa niespełna 40 minut. Ciekawe wrażenia czekają także w sztolniach dawnej kopalni złota znajdującej się w miejscowości Złoty Stok. W sztolni znajduje się podziemny, pięknie iluminowany wodospad. Można także przyjrzeć się w jaki sposób odlewane były sztabki złota.