Wrocław stał się posiadaczem kilkutysięcznej kolekcji zdjęć Marylin Monroe. Część z nich można już było zobaczyć na wystawie w pomieszczeniach wystawienniczych we wrocławskiej Hali Stulecia, obecnie będzie możliwość ujrzenia innych fotografii amerykańskiej gwiazdy. Tym razem wszyscy chcący zobaczyć na własne oczy zdjęcia jednej z ikon światowego kina będą mogli to uczynić odwiedzając wystawę we wrocławskim Domu Miedziorytnika, który mieści się w urokliwej kamieniczce Jaś, położonej przy Rynku.

Opisywana wystawa jest przedsięwzięciem tematycznym. Oznacza to, że każda z osób odwiedzających to miejsce będzie mogła podziwiać zdjęcia amerykańskiej gwiazdy filmowej powstałe w określonym momencie jej kariery w przemyśle filmowym. Zebrane fotosy obejmują okres powstawania filmu „Przystanek autobusowy”, będący jednym z mniej znanych filmów w dorobku Marylin Monroe.

Wszystkie zdjęcia, do których prawa zakupiło miasto Wrocław, są autorstwa uznanego w świecie fotografa Miltona H. Greena. Wśród ponad trzech tysięcy fotografii wybrano te, które są związane z pewnym okresem w życiu Marylin Monroe. O wartości tych zdjęć świadczy fakt, że obejmuje on zarówno oficjalne zdjęcia promujące film, jak również bardzo wiele ujęć powstałych w trakcie pracy na planie filmowym. Wiele z nich nie było do tej pory prezentowane w sposób, w jaki będzie można je obejrzeć w trakcie trwania wrocławskiej ekspozycji. Oficjalne fotosy to głównie zdjęcia pozowane, przeznaczone do promocji tego filmu, stworzonego w roku 1959, u początków wielkiej kariery aktorskiej Marylin Monroe.

Wiele z prezentowanych zdjęć powstało niejako nieoficjalnie, w trakcie kręcenia poszczególnych ujęć filmowych i przerw podczas pracy. To właśnie te ujęcia, tworzone jako swoisty dokument czasu tworzenia filmu, stanowią prawdziwą wartość nie tylko dla miłośników X muzy lub wielbicieli postaci Marilyn Monroe. Warto na własne oczy zobaczyć, jak uznana gwiazda filmowa prezentowała się w chwilach wolnych od pracy przed kamerą.

Wystawa potrwa od 17 lutego do 24 marca tego roku. Osoby spoza Wrocławia chcące zobaczyć tę wyjątkową ekspozycję, będą mogły zaplanować przyjazd do stolicy Dolnego Śląska. Nocleg w centrum miasta oferują apartamenty wrocławskie, położone w niedalekiej odległości od miejsca prezentowania wystawy.