Śląsk to kraina niezwykłych zamków i tajemniczych fortec. Wiele z nich położonych jest w granicach Kotliny Kłodzkiej.

Zamek Czocha

Zamek góruje nad miejscowością Sucha. Najbliżej jest do niego ze Szklarskiej Poręby. U jego stóp malowniczo toczy swoje wody rzeka Kwisa. Jak wiele zamków na terenie Dolnego Śląska został wzniesiony jako obronna warownia. Dzisiaj chętnie odwiedzają go turyści. Do zamku można się dostać po długim kamiennym i bardzo malowniczym moście. Warto zwiedzić Muzeum Przedzamcza i Muzeum Tortur. W zamkowej Winiarni podawane są znakomite miody pitne. Na zamku Czocha kręcone były między innymi sceny do serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Zamek Książ

Kryje w sobie wiele nierozwiązanych do dzisiaj zagadek z okresu II wojny światowej. Jedni twierdzą, że przygotowywano w nim główną kwaterę dla Adolfa Hitlera. Inni z kolei są zdania, że w wydrążonych pod zamkiem korytarzach naziści mieli urządzić laboratoria do produkcji broni jądrowej. Jeżeli chcemy się przekonać, czy opowieści te są prawdziwe musimy wybrać się do położone kilka kilometrów od Wałbrzycha zamku. Turystom udostępniono zamkowe komnaty (tylko kilka z nich jest odnowionych), wieże, tarasy i park. Śmiałkowie mogą zwiedzić zamek także nocą. Ale uwaga: w zamku pojawia się podobno Biała Dama.

Srebrna Góra

To potężna i jedyna w Polsce twierdza górska. Twierdza Srebrna Góra broni od wieków wejścia do Kotliny Kłodzkiej. Jej nazwa nawiązuje do Przełęczy Srebrnej. W skład fortecy wchodzi 6 fortów, leśne umocnienia i wiele bastionów. Zwiedzanie twierdzy odbywa się w towarzystwie ubranego w strój z epoki przewodnika. Twierdzę można zwiedzać przez cały rok. Przejście trasy zajmuje około 60 minut. Twierdza dostępna jest dla turystów od godziny 10.00 do 18.00. Bilet normalny kosztuje 17 złotych, ulgowy 14 złotych. W twierdzy została utworzona grupa rekonstrukcyjna. Latem turyści mogą dostać się do twierdzy kursującą z Przełęczy Srebrnej kolejką Fort Fan Express. Trasę można pokonać także pieszo. Zajmuje to około 15 minut.