Jeżeli szukamy czegoś wyjątkowego w niedalekiej odległości od Wrocławia to warto pamiętać o małym, magicznym zameczku znajdującym się w Wojnowicach. Miejsce, które jest niezwykle urokliwe, doskonale nada się na spędzenie miłej, rodzinnej niedzieli bądź na romantyczny spacer i kawę we dwoje. Chwile, które spędzi się w zakątku zwanym „Zamek na Wodzie” będą niezapomniane i sprawią, że z pewnością zechcemy tam jeszcze wrócić – i to nie raz.

Historia

Każde miejsce ma swoją historię, która je określa. Dotyczy to również niewielkiego Pałacyku, który stoi na wodzie w Wojnowicach. Jego powstanie określa się na XIII wiek i w ciągu wieków niejednokrotnie zmieniał właścicieli. Stawał się naprzemiennie własnością różnych rodów śląskich i był wiele razy przebudowywany. Nie został jednak zniszczony, aż do II Wojny Światowej, która spowodowała niemałe zniszczenia w pięknej rezydencji. Lata 1961-1984 były dla Zamku czasem odbudowy i renowacji, po to, aby dalej mógł cieszyć oczy ludzi. Do roku 2014 Zameczek był dzierżawiony przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki, następnie stał się on jednak własnością Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, które znajduje się we Wrocławiu.

Aktualnie

Na dzień dzisiejszy w miejscu „Zamek na Wodzie” znajduje się Hotel i Restauracja, gdzie organizowane są różne imprezy okolicznościowe. Rewelacyjne dania można jednak zjeść również będąc tu prywatnie i rozkoszując się nimi siedząc przy jednym ze stoliczków umieszczonych na mostku prowadzącym do Zamku. Jeśli nie mamy apetytu – warto zamówić chociaż kawę i zażyć relaksu w piękny, pogodny dzień. W miejscu tym odbywają się również takie atrakcje jak turnieje rycerskie.

Baza wypadowa

Jeśli jesteśmy we Wrocławiu to zdecydowanie warto odwiedzić piękny Zamek na Wodzie. Lepiej jednak załatwić sobie nocleg w centrum miasta, aby móc chłonąć również uroki wrocławskiej codzienności. Wówczas warto zajrzeć tutaj i zarezerwować apartament z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wrocław to miasto pełne atrakcji, jeśli jednak w centrum widzieliśmy już wszystko to warto wypuścić się trochę dalej, nawet poza jego granice. Wówczas możemy również trafić na niesamowite miejsca, których nie zapomnimy przez długi czas.