Szukając atrakcji poza Wrocławiem, jednak w jego najbliższej okolicy, możemy śmiało wybrać się nad Zalew Mietkowski. Znajdziemy tam piękne plaże, mnóstwo zapalonych surferów oraz kilka budek z dobrym jedzeniem. Jeżeli leżenie na plaży nam nie wystarcza – możemy udać się po wypożyczalni łódek i popłynąć w rejs na środek zalewu.

Zalew Mietkowski – historia

Jezioro, które jest z resztą największym zbiornikiem zamkniętym na Dolnym Śląsku, powstało poprzez zbudowanie zapory na Bystrzycy – rzece przepływającej obok Mietkowa. Budowa rozpoczęła się w 1974 roku, natomiast Zalew Mietkowski wypełnił się wodą w roku 1986. Od tamtego czasu ze zbiornika wypuszczana była dwukrotnie woda i całość poddawana była gruntownemu remontowi.

Pobliskie atrakcje

W miejscowości Borzygniew znajduje się duża plaża, na której można opalać się w słoneczne dni. Dopuszczona jest również kąpiel w jeziorze, jest to zatem idealne miejsce do wakacyjnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Można odwiedzić Zalew Mietkowski przy okazji pobytu we Wrocławiu, dzieli go bowiem od miasta jedyne 25 kilometrów. W Borzygniewie, który leży nad Zalewem, znaleźć można również wypożyczalnię łódek oraz sprzętów wodnych.

Nie lada gratka dla ornitologów

Nad Zalewem Mietkowskim wyznaczono również obszar specjalnej ochrony ptaków. Znaleźć tam bowiem można tak unikalne gatunki jak ohar, rybitwa białorzeczna bądź mewa czarnogłowa. To tylko niektóre z występujących tam gatunków. Ptaki te znajdują się między innymi w Polskiej Czerwonej Księdze bądź w załączniku 1 ptasiej dyrektywy.

Nocleg we Wrocławiu?

Najlepiej jest zatrzymać się w centrum dużego miasta a do Zalewu Mietkowskiego wybrać na jeden upalny dzień. Nie jest to duża odległość, można ją zatem spokojnie pokonać autem w około trzydzieści minut. Więcej jednak dzieje się we Wrocławiu, warto zatem być na miejscu. Tani a jednocześnie dobry pod względem standardu nocleg w centrum znaleźć można tutaj.

Zalew Mietkowski to ciekawa propozycja dla osób, które przyjechały zwiedzać Wrocław, ale szukają również dnia na relaks bądź aktywny, wodny wypoczynek. Warto wybrać się dniem na to jezioro a wieczorem wrócić do miasta i korzystać z jego niezliczonych atrakcji.