Do 16 listopada jeszcze można zwiedzać we Wrocławskim Muzeum Architektury niecodzienną wystawę zatytułowaną „Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków”. Tematem prac wielkich artystów jest korrida.

Wielki temat, wielcy artyści

To prawdziwy ewenement, na wystawie zostało zebrane ponad 200 prac takich mistrzów, jak Pablo Picasso, Salvador Dali czy Francisco Goya. Każdy z mistrzów pokazuje fenomen walk byków od zgoła innej strony. Korrida, czyli walki byków od zawsze pobudzały wyobraźnię. Dzięki wystawie ujrzymy różnorodne perspektywy tego krwawego spektaklu. Z jednej strony niemalże mityczną walkę dobra ze złem, tu trop zawiedzie nas do minojskiego mitu o Minotaurze, z drugiej walkę czysto fizyczną, lub czysto duchową psychomachię. Różne konteksty, różne symbole, różne wrażliwości twórców, a wreszcie zupełnie różne techniki malarskie. To wszystko czeka na nas na wystawie w specjalnie urządzonej na ten cel sali Muzeum Architektury. Wystawa zorganizowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu. Jej koszt to aż 3 miliony złotych.

Francisco de Goya

Na monumentalnej wystawie „Tauromachia – Walka byków” jedną z perełek jest cykl 33 grafik Francisco de Goyi zatytułowany „Tauromachia”. To swego rodzaju kronika scen, których możemy być świadkami, uczestnicząc w korridzie. Zobaczymy na nich matadorów w najbardziej charakterystycznym ujęciach podczas krwawego widowiska walki byków. Cykl został wykonany w latach 1816-1816 głównie w technice akwatinty i akwaforty. Mamy więc okazję do spojrzenia na korridę sprzed dwóch stuleci, tak jak widział ją Goya.

Pablo Picasso

W twórczości Pabla Picassa byki i torreadorzy pojawiali się często. Na wrocławskiej wystawie zobaczymy m.in. słynny cykl Vollard Suite (Suita Vollarda) 1933-1938. Cykl ten powstał specjalnie dla Ambroise’a Vollarda słynnego francuskiego kolekcjonera sztuki. Ciekawostką jest fakt, że w 1971, podczas wystawy, cykl ten stał się celem ataku paramilitarnej i faszystowskiej grupy mianującej się nazwą Wojownicy Chrystusa Króla. Przyczyną ataku miały być polityczne zaangażowanie Picassa. Jakkolwiek najważniejszym dziełem Picassa będzie Guernica, którego karton przygotowawczy znajdziemy na wrocławskiej wystawie. Artysta ukazał w Guernice bombardowanie miasta Guernica jako symboliczne oddanie okrucieństwa wojennego podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Salvador Dali

Z kolei dla Salvadora Dalego corrida to głównie rywalizacja. Na wrocławskiej wystawie ujrzymy zatem pełne dynamizmu i witalnej siły litografie hiszpańskiego surrealisty. Co ciekawe, swój cykl poświęcony tym krwawym igrzyskom Dali stworzył inspirując się dziełami Picassa, pragnąc je przewyższyć. Dzięki temu temat ten zyskał wiele na wyrazie z perspektywy torreadora, który ukazuje tu męstwo i nieprzeciętną odwagę.

Innymi artystami, których prace możemy ujrzeć na wrocławskiej wystawie „Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków” są: belgijski malarz i grafik Pierre Alechinsky oraz meksykański malarz Alberto Gironella.

Serdecznie polecamy gościom naszych wykwintnych apartamentów do odwiedzenia tej niecodziennej wystawy. Tauromachia – Walka byków do obejrzenia we Wrocławskim Muzeum Architektury