Wrocław to miasto, w którym żyło wiele znanych nie tylko w naszym kraju osób. Jedną z takich, nieco niesłusznie zapomnianych osób jest kardynał Kominek. Jest zatem doskonała okazja do tego, by zmienić ten stan rzeczy. Właśnie ruszyła wystawa poświęcona tej wybitnej pod wieloma względami postaci. Można ją oglądać aż do 23 września w Muzeum Miejskim w Arsenale. Dlaczego warto wybrać się na tę wyjątkową ekspozycję?

Kardynał Kominek był pierwszym polskim arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Tytuł ten otrzymał potajemnie już w roku 1951, jednak z uwagi na ówczesną sytuację polityczną oficjalnie stanowisko objął dopiero 28 czerwca 1972 roku. We Wrocławiu przebywał jednak od 1956 roku, przewodząc całej diecezji w sposób znamionujący prawdziwą wielkość. Pochodzący z Górnego Śląska Kominek był faktycznie twórcą polskiego kościoła katolickiego w tej części Ziem Odzyskanych.

Zasłużone miejsce w historii nie tylko naszego kraju przyniosło jednak kardynałowi Kominkowi jedno szczególne wydarzenie, którego był inicjatorem i głównym wykonawcą. Oto w roku 1965, w dwie dekady po zakończeniu walk toczonych w ramach II wojny światowej, polscy biskupi napisali list do biskupów niemieckich, zaczynając go słowami „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie…”. List ten wywołał ogromne poruszenie nie tylko w Polsce i Niemczech, ale również i w innych krajach Europy. Ogromny szok, jaki wywołała ta odezwa, do dziś jest szeroko opisywany w podręcznikach historii.

Polska pod rządami komunistów objęła represjami biskupów i cały kościół katolicki, jednak list został dostrzeżony w Europie. Dziś uznaje się, że kardynał Kominek jest jednym z twórców idei zjednoczonej Europy. Jego wizja zakładała, że połączenie się narodów europejskich musi wynikać przede wszystkim z wzajemnego wybaczenia win powstałych w trakcie burzliwej historii. Jak widać to z perspektywy ponad pół wieku, założenie kardynała Kominka było słuszne.

Wystawa poświęcona kardynałowi Kominkowi pozwoli na lepsze zrozumienie tej postaci. Jego ciekawe życie z całą pewnością warte jest uwagi. Poza samą wystawą we Wrocławiu znajduje się jeszcze wiele innych bardzo ciekawych miejsc, dlatego też warto na zwiedzanie poświęcić kilka dni. W tym czasie wygodny nocleg znajdziesz w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum miasta, co znakomicie ułatwia poruszanie się po stolicy Dolnego Śląska.