Wrocław ma wiele różnorodnych zabytków, począwszy od wielkich, monumentalnych wręcz budowli w rodzaju ratusza lub archikatedry, na niewielkich miejscach, w których również widoczne są ślady upływu wieków w długiej historii miasta. Jednymi z takich niewielkich rozmiarami obiektów są wrocławskie zegary słoneczne, które można podziwiać podczas wędrówek uliczkami miasta. Odkryj z nami miejsca, w których można ujrzeć najstarszą formę mierzenia czasu.

Zegary słoneczne

Jak wspomniano, mierzenie czasu za pomocą promieni słonecznych należy do najstarszych form pomiaru znanych człowiekowi. Znane już były na pewno w starożytnym Egipcie i w starożytnej Grecji. Do dziś dnia używa się zresztą greckiej nazwy na określenie tej gałęzi wiedzy. Gnomonika, bo tak właśnie brzmi ta grecka nazwa, jest popularna po dziś dzień wśród pasjonatów, wciąż też powstają nowe zegary słoneczne, choć przecież dysponujemy dziś nieporównywalnie doskonalszymi metodami pomiaru upływającego czasu.

W stolicy Dolnego Śląska można znaleźć co najmniej kilkanaście tego rodzaju czasomierzy. Jedne z nich pochodzą sprzed stuleci, inne zostały niedawno pieczołowicie odnowione, jeszcze inne mają zaledwie kilka lub kilkanaście lat. Wszystkie je łączą dwie podstawowe rzeczy – przypominają o przeszłości i stanowią sporą atrakcję turystyczną.

Najstarsze wrocławskie zegary słoneczne

Największe skupisko zegarów słonecznych w mieście znajduje się we wrocławskiej dzielnicy Nadodrze. To właśnie tutaj, przy placu Staszica, na ścianie kościoła pod wezwaniem św. Bonifacego, znajduje się najstarszy z miejskich zegarów słonecznych, datowany jest on na rok 1897. W niedalekiej odległości od niego znajdują się jeszcze dwa inne zegary słoneczne, również umieszczone na ścianach budynków – na gmachu szkoły podstawowej przy ulicy Nowowiejskiej i na ścianie kamienicy przy ul. Poniatowskiego. Z kolei jednym z najpiękniejszych zegarów słonecznych jest, pieczołowicie odrestaurowany przy okazji remontu sprzed kilku lat, ten umieszczony na gmachu sądu przy ulicy Poznańskiej, w bezpośredniej bliskości Muzeum Współczesnego. Ostatnio odrestaurowano również dwa zegary na prawosławnej katedrze, mieszczącej się przy ulicy św. Mikołaja. Najnowszym natomiast zegarem słonecznym jest zegar umieszczony przed wejściem głównym do wrocławskiego Aquaparku. W odróżnieniu od innych zegarów, jest on umieszczony na ziemi.

Zegarów słonecznych we Wrocławiu jest sporo więcej, ich odkrywanie pozostawiamy jednak spacerom podczas wizyty w stolicy Dolnego Sląska. Nocleg jest znaleźć dużo łatwiej, nasze apartamenty Wrocław oferują szeroki wybór miejsc noclegowych.