Wrocławskie krasnale w zaledwie kilka lat uzyskały status symbolu miasta. Nic dziwnego, ciekawy pomysł oraz wzbudzająca sympatię forma sprawia, że wędrówka ich szlakiem to ciekawy pomysł na poznanie stolicy Dolnego Śląska.

Wrocławskie krasnale – jak to wszystko się zaczęło?

Krasnale w kila lat stały się nieodłącznym elementem wrocławskiego pejzażu. Czasem aż trudno uwierzyć, jak krótka jest ich historia  – pierwsze figurki, których twórcą był Tomasza Moczek postawiono we Wrocławiu w 2005 roku. To właśnie tamte rzeźby zainspirowały powstanie kolejnych oraz wyznaczyły obowiązujące do dziś kanony wyglądu.

 

Wrocławskie krasnale – wizytówka miasta

Dziś wrocławskie krasnale uzyskały status symbolu. Obecnie jest jest ich 288, jednak ich liczba stale rośnie. Każda nowa figurka wymaga jedynie zgody właściciela terenu oraz znalezienia pracowni, która zaprojektuje i wykona figurkę, a jest ich co najmniej kilka. Opiekunami krasnali stają się w związku z tym zarówno instytucje publiczne, lecz także organizacje, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne, przez co grono figurek dynamicznie rośnie.

 

Szlak krasnali

Świetną metodę na poznawanie Wrocławia stanowi wędrówka szlakiem krasnali. Istnieje wiele map, często darmowych, na których zaznaczona jest lokalizacja wszystkich krasnali wraz z ich imieniem, a nie raz także krotką historią, dlatego też każdy może poznać Chrapka, Dobrotka i Edukacjusza. Istnieją także aplikacje na smartfony, które sprawiają, że odnajdywanie krasnali jest jeszcze prostsze oraz bardziej intuicyjne.

Wrocławskie krasnale to stały element pejzażu miasta. Wędrówka ich szlakiem stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod zwiedzania stolicy Dolnego Śląska, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.