Wrocław w tym roku nosi zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jednak bogate życie kulturalne było obecne od dawna w życiu stolicy Dolnego Śląska. Jednym z najjaśniejszych punktów jest kinematografia, której poświęcone są liczne festiwale, znane w całej Polsce.

Festiwal Nowe Horyzonty

Nie ma wątpliwości, że to największy i najbardziej znany z wrocławskich festiwali filmowych. Przez kolejne lata impreza ta ugruntowała swoją pozycję wśród innych tego rodzaju wydarzeń w Polsce. W ramach festiwalu Nowe Horyzonty możesz zobaczyć filmy, które nie podążają za modą, w zamian oferując przeżycie obcowania ze sztuką na najwyższym światowym poziomie. Festiwalowe dni pełne są propozycji filmów pochodzących z całego świata. Niezależnie od tego, jaki rodzaj autorskiego kina preferujesz, w bogatej festiwalowej ofercie bez trudu znajdziesz coś odpowiadającego gustom i upodobaniom. Jeśli dodać do tego spotkania z filmowcami, krytyczne dyskusje i muzyczne koncerty, otrzymamy festiwal filmowy, jakiego nie ma w naszym kraju.

American Film Festiwal

Kino amerykańskie jest mocno obecne w każdym polskim miejscu wyświetlającym filmy. Jednak wrocławski American Film Festiwal to wydarzenie szczególne. Trudno znaleźć tu filmy prezentowane na co dzień. Celem organizatorów jest ukazanie mniej znanych amerykańskich produkcji, przedstawienie dorobku poszczególnych reżyserów bądź też przypomnienie klasyki kina stworzonego w Stanach Zjednoczonych. Z tego też względu American Film Festiwal to wydarzenie szczególne, którego nie powinien przegapić żaden z prawdziwych miłośników X muzy.

Planete+Doc Film Festiwal

Filmy dokumentalne są równie ważne jak te opowiadające fikcyjne historie. Nic zatem dziwnego, że cieszą się uznaniem wśród miłośników kinematografii. Nie mogło zatem zabraknąć wydarzenia, które byłoby możliwością spotkania nie tylko z gotowymi filmami, ale również z ich twórcami i znawcami tematu, którzy będą w stanie przybliżyć tematykę, poruszaną w prezentowanych obrazach. Wrocławska edycja jest jedną z wielu, inne miejsca wojewódzkie w naszym kraju również goszczą to wydarzenie.

Miłośnicy sztuki filmowej mają zatem wiele możliwości realizowania swojej pasji w stolicy Dolnego Śląska. Osoby nie mieszkające na stałe we Wrocławiu mogą skorzystać z oferty wygodnych i tanich noclegów w centrum miasta, które można znaleźć w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w różnych punktach miasta, między innymi przy Galerii Dominikańskiej.