Już za kilka dni ważne święto w kalendarzu każdego, czyli święto zmarłych. To czas zadumy, gdy całymi rodzinami odwiedzamy groby, palimy znicze… Oto kilka słów o wrocławskich nekropoliach.

Wrocław posiada kilkanaście mniejszych i większych cmentarzy. Obok tych największych, jak Cmentarz Grabiszyński czy Cmentarz Osobowicki, są również i te mniejsze, bardziej kameralne. W ten szczególny dzień, jakim jest święto Wszystkich Świętych warto zwiedzić te najciekawsze.

Cmentarz Grabiszyński

To najstarszy i należący do największych wrocławskich cmentarzy. Znajdziemy tutaj Pomnik Wspólnej Pamięci poświęcony tym cmentarzom, a jest ich niemało, które zostały po wojnie zniszczonych i zupełnie zapomnianych. Co ciekawe, kaplicę cmentarną, ulokowaną przy samym wejściu, zaprojektował Johann Robert Mende, ten sam, który był współprojektantem okazałego, lecz nieistniejącego już Kościoła św. Zbawiciela przy ul. Borowskiej. Specjalne miejsce zajmuje ulokowany we wschodniej części nekropolii Cmentarz Żołnierzy Włoskich, którzy zginęli jako więźniowie podczas I Wojny Światowej.

Cmentarz Osobowicki

Powstały w 1867 roku Cmentarz Osobowicki jest największym wrocławskim cmentarzem – zajmuje powierzchnię ponad 50 hektarów. Najstarszym zachowanym tu grobem jest grób Adolfa Anderssena, światowej sławy szachisty zmarłego w 1879 roku. Do charakterystycznych miejsc na cmentarzu należą z pewnością Krzyż Katyński, pamięci Polaków pomordowanych na wschodzie, okazałe kaplice grobowe Romów z rodziny Łakatoszów, kwatera kombatantów czy muzułmańska. Na Cmentarzu Osobowickim spoczywa wielu zasłużonych wrocławian, m.in. prof. Władysław Nehring, prof. Mieczysław Klimowicz czy słynny poeta i dramaturg Tymoteusz Karpowicz z małżonką.

Cmentarz św. Wawrzyńca

Ten niewielki cmentarz znajdujący się przy ul. Bujwida zwany jest również „cmentarzem profesorów”. Tutaj spoczywają takie osobistości, jak: prof. Ludwik Hirszfeld, prof. Tadeusz Mikulski. Obok nich spoczywają słynni pisarze i poeci: Henryk Worcell, Rafał Wojaczek, Tadeusz Zelenay.

Obok publicznych cmentarzy, Wrocław posiada również cmentarze wojskowe. Wśród nich dwa cmentarze żołnierzy radzieckich, z czego jednego z nich Cmentarz Oficerów Radzieckich przy ulicy Karkonoskiej „strzegą” dwa czołgi T-34, które brały udział w walkach o zdobycie Wrocławia. Jest także okazały o sporej wymowie symbolicznej, Cmentarz Żołnierzy Polskich umiejscowiony na wzgórzu, nieopodal Cmentarza Grabiszyńskiego. Znajduje się tam monumentalny 23 metrowy pomnik w stylistyce socrealistycznej projektu Łucji Skomorowskiej-Wilimowskiej.

Polecamy wszystkim gościom naszych apartamentów zwiedzenie któryś z wrocławskich nekropolii na których pomnikach odcisnęła się trudna historia tych ziem i jej mieszkańców.