W gronie wrocławskich studentów spotyka się nie tylko rodowitych Wrocławian, ale też gości z pobliskich a nawet dalekich miast i wsi. Wrocław kusi bogatą ofertą edukacyjną. Każdy może znaleźć kierunek, który go rozwinie i pomoże mu w karierze zawodowej. 

Edukacja we Wrocławiu

Uniwersytet Wrocławski

Czołowa uczelnia wrocławska. Powstała w 1702 roku jako Akademia Leopoldyńska, a w 1811 roku została przechrzczona na Uniwersytet Wrocławski, który pod tą samą nazwą wznowił działalność również w 1945 roku. Początkowo wykładano jedynie filozofię, teologię, medycynę i prawo, obecnie doszły między innymi matematyka, fizyka z astronomią, chemia i biologia. Główny gmach znajduje się przy pl. Uniwersyteckim.

uniwersytet wrocławski

Uniwersytet Wrocławski – fot.: Vox Vratislaviensia

Zakład Narodowy Ossolineum

To nie uczelnia, to coś więcej, bo zbiór dziedzictwa kulturalnego Polaków. Powstał w 1817 roku we Lwowie, a w 1947 roku został przeniesiony do Wrocławia. W zbiorach znajdują się rękopisy takich autorów jak Mickiewicz, Słowacki, czy Sienkiewicz. Gmach znajduje przy ul. Grodzkiej.

zakład narodowy ossolineum

Zakład Narodowy Ossolineum – fot.: Vox Vratislaviensia

Politechnika Wrocławska

Najlepsza uczelnia techniczna w kraju i jedna z najlepszych uczelni technicznych w Europie. Politechnika Wrocławska powstała w 1945 roku wskutek połączenia działalności Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej we Wrocławiu i Politechniki Lwowskiej. Główny kampus znajduje się między Wybrzeżem Wyspiańskiego a Placem Grunwaldzkim. Przy budynkach stoi pomnik pomordowanych profesorów upamiętniających zabicie lwowskiej elity intelektualnej w czasach okupacji.

politechnika wrocławska

Politechnika Wrocławska – fot.: Vox Vratislaviensia

politechnika wrocławska

Politechnika Wrocławska – fot.: Vox Vratislaviensia

Uniwersytet Przyrodniczy

Dawna Akademia Rolnicza, czyli obecny Uniwersytet Przyrodniczy, powstała w 1951 roku. To uczelnia, która stawia na nauki przyrodnicze i ich wykorzystanie we współczesnym świecie. Główne budynki uczelni znajdują przy ul. Norwida i na pl. Grunwaldzkim.

Akademia Sztuk Pięknych

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta to Wydział Malarstwa i Rzeźby, Wydział Grafiki i Sztuki Mediów, Wydział Ceramiki i Szkła oraz Wydział Architektury i Wzornictwa. To jedyna taka placówka w mieście dla osób utalentowanych pod kątem artystycznym i rzemieślniczym. Założona w 1946 roku uczelnia znajduje się przy pl. Polskim i przy ul. Traugutta.

Akademia Muzyczna

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego to Wydział Instrumentalny, Wydział Wokalny, Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Muzykoterapii oraz Wydział Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej. Osoby o wrażliwości muzycznej mogą więc kształcić i specjalizować się pod każdym muzycznym kierunkiem. Założona w 1948 roku uczelnia znajduje się przy pl. 1-go Maja.

Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Medyczny, zwany wcześniej Akademią Medyczną, powstał w 1950 roku. Medycynę, zanim doczekała się swojej własnej uczelni, od 1811 roku do 1950 roku wykładano na Uniwersytecie Wrocławskim. Rektorat znajduje się przy ul. Pasteura, a Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej.