Jedna z najpiękniejszych wież postawionych we Wrocławiu. Wieża ciśnień na wrocławskim Borku odznacza się syntezą architektury historycznej z architekturą secesyjną. Znajduje się przy ul. Sudeckiej.

Monumentalna wieża ciśnień we Wrocławiu

Wieża ciśnień przy ul. Sudeckiej powstała w 1904 roku według projektu Karla Klimma. Stawiano ją w latach 1903-1904, w stylu historyzmu i z elementami secesji.  Przetrwała Oblężenie Wrocławia w 1945 roku, a choć z czasem chciano ją zburzyć, to jej walory sprawiły, że tego nie zrobiono. Co więcej, w 1978 roku zamieszczono ją w rejestrze zabytków. Wieża, której konstrukcja została wymurowana z cegły klinkierowej, pokryta została specyficznym hełmem o sporych rozmiarach. Liczy 62 metry wysokości, a na wysokości 42 metrów znajduje się galeryjka widokowa, z której można obserwować odległą o trzydzieści kilometrów Górę Ślężę. Obiekt początkowo odgrywał oczywiście rolę wieży wodnej, wyrównującą ciśnienie wody w południowych rejonach miasta, z czasem stał się kompleksem restauracji.

Wieża Ciśnień we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Inne wieże ciśnień

We Wrocławiu powstało łącznie pięć wieży ciśnień. Oprócz wymienionej wieży ciśnień na Borku z 1904 roku, powstały wieża ciśnień na Karłowicach z 1904 roku, wieża ciśnień na Brochowie z 1930 roku, wieża ciśnień w Leśnicy z 1930 roku oraz wieża ciśnień na Przedmieściu Oławskim z 1871 roku. Ta ostatnia, najbardziej okazała, według projektu Ziemmermanna i Kaumanna, w formie graniastosłupowej bryły, znajduje się przy ulicy Na Grobli. Żadna z wież nie pełni obecnie swojej pierwotnej funkcji.

Zarezerwuj nocleg w naszych apartamentach we Wrocławiu i rozpocznij zwiedzanie!