Wrocław jest miastem położonym wśród pięciu rzek, z których największą jest Odra. Rzeka ta rozgałęzia się na kilka nurtów, jedne z nich powstały naturalnie, inne są dziełem rąk ludzkich. Powstałe w ten sposób wyspy należą do jednych z piękniejszych miejsc we Wrocławiu. Najbardziej znane to wyspy położone w centrum miasta i Wielka Wyspa, czyli obszar, na którym znajdują się jedne z największych atrakcji Wrocławia – kompleks Hali Stulecia i wrocławskiego zoo.

Wielka Wyspa – jak trafić?

Na Wielką Wyspę prowadzi piękny zabytkowy most Zwierzyniecki. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się wrocławski ogród zoologiczny i przystań dla statków wycieczkowych, pływających po Odrze. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Park Szczytnicki, największy z miejskich parków, rozciągający się od terenów przylegających do Hali Stulecia aż do Stadionu Olimpijskiego na Sępolnie. Rozległy teren kryje w sobie ukryte ciekawe miejsca, które warto odkryć podczas pobytu we Wrocławiu.

Wielka Wyspa pełna atrakcji turystycznych

Administracyjnie Wielka Wyspa składa się z kilku osiedli – wspomnianego Sępolna, Biskupina, Bartoszowic, Dąbia i Zalesia. Osiedla te, zwłaszcza Sępolno i Biskupin. To miejsca, w których w latach przedwojennych realizowano ideę „miasta – ogrodu”, stąd też szeregowe i bliźniacze budynki otoczone są zielenią, a ulice zbiegają się w centralnym parku, w którym można odetchnąć od trudów zwiedzania miasta. Sama architektura budynków użyteczności publicznej – szkoły i dwóch kościołów, jest świetnym przykładem modernistycznego budownictwa okresu międzywojennego.

Wrocławskiej Hali Stulecia nikomu nie trzeba przedstawiać. Wpisana na listę UNESCO, tworzy centralny punkt na mapie Wielkiej Wyspy. Nie jest trudno do niej trafić, trzeba ją po prostu zobaczyć, jak również i inne miejsca we Wrocławiu. Warto jednak udać się na spacer malowniczymi alejkami Parku Szczytnickiego i zobaczyć tereny położone nieco dalej od centrum miasta. Są równie ciekawe i dostarczają przeżyć estetycznych niemal takich samych jak miejsca umieszczane w przewodnikach. Radość z samodzielnego odkrywania takich miejsc jest na pewno ogromna. Będzie jeszcze przyjemniej jeśli wybierzesz na nocleg tanie apartamenty Wrocław.