U podnóża Karkonoszy położona jest kraina, w której jest mnóstwo uroczych pałaców i zamków. Warto to miejsce zobaczyć.

Pałac w Wojanowie

Bez wątpienia perłą Kotliny Jeleniogórskiej jest pałac w Wojanowie. Wojanów położony jest w odległości około 10 kilometrów od Jeleniej Góry. Zamek został zbudowany w XVIII wieku. Dawny plac pałacu pieczołowicie przywrócił mu nowy właściciel. Wyremontował nie tylko pałac, ale także stajnie, stodołę i spichlerze. Zadbano także o otaczający pałac park. W pałacu mieści się centrum hotelowo-konferencyjne, ale można go zwiedzać niektóre komnaty. Wiosną i latem w otaczającym pałac parku odbywają się koncerty.

Cieplice Zdrój

Miejscowość słynie przede wszystkim z gorących źródeł o leczniczych właściwościach. Sława Cieplic jako uzdrowiska rozpoczęła się od wizyty królowej Marysieńki w XVII wieku. Jej pobyt w Cieplicach upamiętnia wybudowany w parku zdrojowym pomnik. Warto pospacerować nie tylko po parku, ale także po uroczej Starówce.

 

Zamek na górze Chojnik

Zamkowa góra położona jest w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie. Warownia spłonęła w 1675 roku, kiedy uderzył w nią piorun. Nigdy nie została odbudowana, ale zachowała się zamkowa wieża mury obronne. Warto wejść na wież, z której rozciąga się wspaniały widok na porośnięte lasem szczyty gór. Na zamku odbywają się liczne turnieje rycerskie; działa tutaj także schronisko, możemy więc przenocować na zamku. Wycieczka na zamek Chojnik jest męcząca dla rodzin z małymi dziećmi.

Kowary

Nie ma w nich żadnego zamku i pałacu, jest za to Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zebrano w nim miniatury starówek miast, pałaców i kościołów. Wszystkie budowle odtworzone została niezwykle starannie w skali 1:25. Karpacz to także doskonały punkt wypadowy na najwyższy szczyt Karkonoszy: Śnieżkę. Blisko Karpacza położona jest świątynia Wang. Jest to najstarszy w Polsce drewniany kościół, który zbudowano nie używając gwoździ.

Kulinarne specjały regionu to między innymi gołąbki z kaszą gryczaną, cebulą i ziemniakami.