Położona w dolinie rzeki Bóbr kotlina jest jednym z najpiękniejszych zakątków na terenie Dolnego Śląska. Co warto zobaczyć?

Karpacz

Liczne piesze szlaki turystyczne przyciągają latem mnóstwo turystów. Z kolei zimą w Karpaczu królują miłośnicy białego szaleństwa. Miasto słynie także z niezwykłej świątyni. Kościół Wang został wybudowany w Norwegii w XII wieku. Nie powinien nas więc dziwić jego wystrój. Świątynię zdobią twarze wojowników, wewnętrzne portale również są bogato zdobione. Warto też zwrócić uwagę na znajdujące się na dachach sterczyny, które mają kształt otwartych smoczych paszczy. Przypominają one ozdoby na łodziach wikingów. Pojawia się pytanie: w jaki sposób świątynia ta znalazła się w Karpaczu? Otóż w połowie XIX stulecia odkupił ją król pruski i zdecydował, że trafi ona właśnie w Karkonosze.

Cieplice Zdrój

To jedno z uzdrowisk na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, które słynie z gorących źródeł. Zostały one podobno odkryte w XII wieku przez syna Bolesława Krzywoustego, który przebywał w tych okolicach na polowaniu. Właściwości lecznicze miejscowych wód zostały docenione przez zakonników ze zgromadzenia joannitów. To oni pierwsi założyli tutaj „dom zdrojowy”. Na kuracji w Cieplicach przebywała królowa Marysieńka żona Jana Sobieskiego.

Szklarska Poręba

To znakomity punkt wypadowy dla osób, które chcą poznać piesze szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym. Miejscem, którego nie można pominąć podczas wędrówek są wodospady: Kamieńczyka i Szklarski. Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem położonym w polskich Sudetach.

Karpniki

Miejscowość słynie z książęcej rezydencji Wilhelma Hohenzollerna. Znajdujący się tutaj pierwotnie zamek był własnością wielu śląskich rodów. Odkupiony zamek został przez nowego właściciela przebudowany w stylu neogotyckim. Po ukończeniu prac stał się letnią rezydencję księcia. To na zamku w Karpnikach toczył się słynny romans księżniczki Elżbiety Radziwiłłówny i cesarza Wilhelma I. Zamkowe wnętrza zostały zamienione na hotel. Wysadzana dębami aleja łączy pałac w Karpnikach z rezydencją znajdującą się w Mysłakowicach.