Będąc we Wrocławiu warto zapoznać się z historią stolicy Dolnego Śląska. Spacer po mieście do miejsc związanych z obroną Twierdzy Wrocław to powrót do przeszłości. To miejsca, które na zawsze zniknęły z krajobrazu miasta oraz tajemnice i zagadki do dziś nie wyjaśnione.

Twierdzę Wrocław budowano ponad pół wieku. W 1889 roku naczelne dowództwo armii niemieckiej podjęło decyzję o stworzeniu Festung Breslau. Po II wojnie światowej rozpoczęto likwidację fortyfikacji, choć nie na całej linii umocnień. To co pozostało stanowi niezwykle atrakcyjny materiał dla miłośników historii. Warto zaznaczyć, że w okresie II Wojny Światowej Wrocław został zniszczony w ok. 60-70 procentach, wypalano i burzono całe osiedla, w znacznej części w wyniku decyzji dowództwa niemieckiego.

Przypomnieniem twierdzy są potężne schrony naziemne i podziemne. Do dziś istnieją schrony przeciwlotnicze wzniesione podczas II wojny dla ludności cywilnej. Pełniły one role magazynów, szpitali czy wojskowych stanowisk dowodzenia. Liczne, niewielkie schrony podziemne zbudowano na terenie wielu osiedli, większe np. pod Dworcem Głównym, na obecnym wzgórzu Partyzantów czy na Pl. Solnym.

Schrony podziemne we Wrocławiu:

-Schron przed kolejowym Dworcem Głównym. W czasie II wojny światowej, aż do 14 marca 1945 roku w ogromnym schronie znajdującym się pod wzgórzem mieściło się stanowisko dowodzenia drugiego komendanta Festung Breslau – Hansa von Ahlfena.

– Schron na Wzgórzu Partyzantów (dawny Bastion Sakwowy).

– Schron na pl. Solnym był jednym z dziewięciu, które powstały we Wrocławiu z rozkazu Hitlera, po pierwszych nalotach na niemieckie miasta, w latach pomiędzy 1942 a 1944 r. Zaprojektował go Richard Konwiarz, architekt m.in. Stadionu Olimpijskiego. W ścisłym centrum Wrocławia wiją się przejścia poniemieckiego bunkru, który składa się z trzech korytarzy, i kilkunastu pomieszczeń technicznych, służących za schrony dla ludności cywilnej podczas nalotów. Całość o powierzchni ok. 800 m² służyła mieszkańcom aż do 1945 roku. Łącznie pod placem Solnym mogło pomieścić się nawet 300 osób.

– Schron na placu Nowy Targ.

Schrony naziemne pospolicie zwane bunkrami:

– przy pl. Strzegomskim z 1941 r. największy według projektu Richarda Konwiarza,

– przy ul. Ołbińskiej,

– przy ul. Stalowej. Jest to bunkier z 1943r. projektu R. Steina i R. Konwiarza, w kształcie L był inspirowany budowlą więzienia dla kobiet w Wuerzburgu,

– przy ul. Ładnej. Nakryty 2-spadowym dachem spełniającym funkcje maskujące.

Trasa takiego spaceru obejmować może na przykład: Rynek, Kościół Marii Magdaleny (Szewska/ul. Św. Marii Magdaleny/Łaciarska), Plac Nowy Targ, Ostrów Tumski, przejście przez rzekę Odrę, Muzeum Narodowe i Promenada Staromiejska, Wzgórze Liebicha, Ulica Świdnicka, Opera Wrocławska, Dworzec Główny.

Na rowerze szlakiem wrocławskich obiektów Festung Breslau

Wyprawa rowerowa „Obiekty militarne Wrocławia” to ciekawa propozycja dla pasjonatów i odkrywców historii stolicy Dolnego Śląska, a zarazem miłośników aktywnego wypoczynku . Cała trasa składa się z czterech części i w sumie liczy 54 km długości oraz obejmuje 30 obiektów militarnych z czasów II wojny światowej i wcześniejszych. Szlak rowerowy poprowadzono tak, aby była możliwie przejezdna w każdych warunkach pogodowych. Ogromna pętla wiedzie przez większość zabytkowych obiektów militarnych tworzących wewnętrzny pierścień obronny miasta i obejmuje liczne schrony i forty kompanii piechoty. Jeżeli jesteście z poza stolicy Dolnego śląska polecamy wybrać apartamenty Wrocław 24. Zapewniamy wygodny nocleg w tanich i przestronnych apartamentach.