Ulica Świdnicka to najważniejsza ulica Wrocławia. Przy niej właśnie zlokalizowane są jedne z ciekawszych zabytków architektonicznych miasta, to także ulica handlowa, na której znaleźć można również najsłynniejszy dom handlowy miasta. Świdnicka to także wspaniałe miejsce na spacer.

Ulica Świdnicka rozciąga się na przestrzeni jednego kilometra, począwszy od wrocławskiego Rynku aż do wiaduktu kolejowego przy ulicy Bogusławskiego. Historycznie i organizacyjnie ulica ta może być podzielona na trzy części – część północną, środkową i południową. Każda z nich posiada w swej zabudowie niezwykle interesujące budowle.

Część północna

Ta część ulicy Świdnickiej rozciąga się na przestrzeni od wrocławskiego Rynku do ulicy Kazimierza Wielkiego. Na tym odcinku jest deptakiem, przy którym podziwiać można dwa interesujące domy handlowe – w tym pierwszym, pochodzącym z 1897 roku mieści się dziś sklep firmy H&M, w drugim natomiast, modernistycznym budynku dawnego domu handlowego rzemiosła artystycznego dziś znajdziemy m.in. restaurację KFC.

Część środkowa

Kolejna część ulicy Świdnickiej to po części deptak, po części przejezdna ulica. W tym fragmencie ulica Świdnicka pozostawia swój handlowy charakter, ale mieści także inne ważne zabytki. Wśród domów handlowych wyróżniają się przede wszystkim domy handlowe Raport i dom towarowy Monopol, położony na parterze słynnego wrocławskiego hotelu, zbudowanego w stylu neobarokowym. Poza domami handlowymi w tej części ulicy mieszczą się również dwa kościoły, oba będące bardzo udanymi realizacjami wrocławskiego gotyku. Nie można również przeoczyć okazałego gmachu Opery wrocławskiej, będącej chlubą nie tylko miasta, ale i całego regionu.

Część południowa

Ostatnią częścią ulicy Świdnickiej jest jej część południowa, w której głównym elementem jest okazały plac Kościuszki. W tym miejscu stoi najsłynniejszy dom towarowy w mieście, noszący nazwę Renoma. Wokół placu i wzdłuż ulicy rozciąga się natomiast KDM, czyli Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa, powstały w latach 1954 – 1958 socrealistyczny projekt nowoczesnej i okazałej dzielnicy w środku miasta.

Ulica Świdnicka to wspaniały przykład na to, jak zmieniał się Wrocław na przestrzeni wieków. Spacer tą ulicą, zajmujący w sumie niewiele czasu, może być wspaniałym wprowadzeniem do historii tego miasta. Ulica Świdnicka jest położona zaledwie o 50 metrów od miejsca, w którym znajdują się apartamenty Krawiecka, gdzie można znaleźć komfortowy nocleg w niskiej cenie.