Przechadzając się po rynku we Wrocławiu, na pewno wpadnie nam w oko jeden budynek – to Spółdzielczy Dom Handlowy „Feniks”, który także i dzisiaj jest miejscem handlu. Co warto o nim wiedzieć i co możemy w nim zakupić?

Spółdzielczy Dom Handlowy „Feniks”, w języku niemieckim Warenhaus Gebrüder Barasch, jest secesyjnym budynkiem handlowym, który działa we wschodniej części Rynku. Określany był również mianem Katherdale des Kommerz, czyli świątynią handlu, a także Warenpalast, czyli pałacem towarów.

Historia Domu Handlowego „Feniks”
Budynek zaprojektowany został przez Georga Schneidera i powstał na miejscu dawnej kamienicy Pod Złotym Dzbanem, która została rozebrana. Został zbudowany na początku XX wieku, a dokładnie w 1904 roku, między Rynkiem, Kurzym Targiem i ulicą Szewską.

Zdobiony był na wieży wizerunkiem kuli ziemskiej, która została zniszczona uderzeniem pioruna. Obecnie wieża nie ma już kuli. Potem przebudowano elewację od strony rynku w bardziej modernistycznym stylu, likwidując duże przeszklenia.

Początkowo Dom Handlowy należał do braci Arthura i Georga Baraschów. Byli oni właścicielami licznych sklepów i domów handlowych na terenie Polski i w innych krajach, między innymi w Bytomiu, Gliwicach, Katowicach, Magdeburgu czy w Królewcu.

Od 1946 w budynku znajduje się Dom Handlowy „Feniks”, który funkcjonuje do dzisiaj.

Co możemy kupić w Domu Handlowym „Feniks”?
Aktualnie możemy zrobić tutaj zakupy w supermarkecie z szeroką gamą towarów, możemy udać się do salonu prasowego, baru serwującego różne pyszność w przystępnych cenach, dostępne są również sklepy sprzedające odzież dla kobiet, mężczyzn, dla młodzieży i dzieci, artykuły wyposażenia domu, artykuły szkolne, zabawki oraz wiele innych artykułów na kilku piętrach.

Pod jednym dachem, w centrum Wrocławia, możemy znaleźć wobec tego praktycznie wszystko, co w każdym nowoczesnym supermarkecie. To miejsce z tradycją, w którym zakupy zrobił już chyba praktycznie każdy wrocławianin – warto udać się tam także podczas swojego pobytu we Wrocławiu!

Foto dzięki: By WiśniaPraca własna, CC BY 3.0, Link