Wrocław, dzierżący w 2016 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, w pełni na ten tytuł zasłużył. Świadczy o tym między innymi obecność w nadodrzańskim mieście niemal setki muzeów, które kuszą zwiedzających swoimi wystawami. Każdego roku na wiosnę Wrocław, podobnie jak wiele innych miast na świecie, włącza się w wydarzenie Nocy Muzeów, odbywające się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Oto przegląd kilku najbardziej znanych i lubianych muzeów w stolicy Dolnego Śląska.

Muzeum Narodowe

Najważniejsze ze wszystkich wrocławskich muzeów to Muzeum Narodowe. Powstało w roku 1947 roku w budynku dawnej Rejencji Śląskiej przy pl. Powstańców Warszawy. Mieści wystawy Sztuka Śląska.

Muzeum Etnograficzne

Jeden z oddziałów Muzeum Narodowego to Muzeum Etnograficzne. Powstało w 2006 roku w budynku dawnym Pałacu Webskych przy ul. Traugutta. Mieści wystawę Dolnoślązacy – pamięć, kultura, tożsamość.

Muzeum Miejskie

Nic nie zaprezentuje tak doskonale dziejów Wrocławia jak Muzeum Miejskie. Powstało w 2000 roku w budynku dawnego Pałacu Królewskiego przy ul. Kazimierza Wielkiego. Mieści wystawę 1000 lat Wrocławia.

Muzeum Architektury

To nie obiekt sakralny, to Muzeum Architektury. Powstało w 1965 roku w dawnym kościele i klasztorze zakonu bernardynów przy ul. Bernardyńskiej. Mieści kolekcję eksponatów związanych z architekturą miasta i regionu.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

W pierwszym wieżowcu w mieście znajduje się nie tylko Urząd Poczty, ale też Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Powstało w 1956 roku w budynku pocztowym przy ul. Krasińskiego. Mieści wystawy związane z pocztą, telefonem, radiem i telewizją.

Muzeum Figur Woskowych i Bajkowych

Muzeum Figur Woskowych i Bajkowych to miejsce, w którym nie tylko się zwiedza, ale też bawi. Powstało w 2017 roku w kazamatach Wzgórza Partyzantów, przy ul. Piotra Skargi. Mieści figury gwiazd i postaci bajkowych.

muzeum współczesne

Muzeum Współczesne – fot.: Vox Vratislaviensia

Muzeum Współczesne

W towarzystwie lokomotywy mknącej do nieba stoi Muzeum Współczesne. Powstało w 2011 roku w budynku dawnego bunkru przy pl. Strzegomskim. Mieści dzieła współczesnych twórców wrocławskich.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka, fot.: Vox Vratislaviensia

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to muzeum, które turyści najbardziej lubią. Powstała w 1893 roku we Lwowie, a w 1980 roku przeniosła się do Wrocławia, do specjalnie przygotowanej rotundy. Znajduje się przy ul. Purkyniego. Mieści panoramiczny obraz Bitwa pod Racławicami autorstwa Jana Styki, Wojciecha Kossaka i innych malarzy.

Hala Stulecia

Hala Stulecia to nie tyle muzeum, ile hala widowiskowa. Hala Stulecia powstała wraz z Pawilonem Czterech Kopuł, czyli obecnym Muzeum Sztuki Współczesnej, w 1913 roku jako tereny wystawowe. Znajduje się przy ul. Wystawowej. Odbywają się w niej wielkie imprezy sportowe oraz kulturalne.

hala stulecia

Hala Stulecia, fot.: Vox Vratislaviensia

Mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich

Mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich to jedyne takie muzeum w mieście. Powstało w 1970 roku przy kościele św. Klary i św. Jadwigi należącym do zakonu sióstr urszulanek. Mieści płyty epitafijne i płyty nagrobkowe władców śląskich doby średniowiecza.