Wrocław w przyszłym roku będzie Europejską Stolicą Kultury 2016. Miasto uzyskało ten zaszczytny tytuł dzięki niezwykle bogatej ofercie kulturalnej, którą konsekwentnie rozbudowuje od wielu już lat. Jedną z takich stałych imprez, wpisanych w życie miejskie od dawna, jest wrocławski przegląd sztuki Survival.

Od początku festiwal Survival był nieodłączny od budynków umieszczonych w przestrzeni publicznej stolicy Dolnego Śląska. Na miejsce swoich wystaw kuratorzy przeglądu sztuki wybierali miejsca dobrze zakorzenione w miejskiej tradycji. Poprzednie edycje odbyły się między innymi w budynku Dworca Głównego, w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, budynku Farmacji Akademii Medycznej, schronie przeciwlotniczym przy pl. Strzegomskim czy parku im. Tołpy. Za każdym razem przegląd sztuki Survival posiada własne hasło tematyczne, wokół którego skupiają się zebrane prace kilkudziesięciu twórców, prezentujących własne autorskie instalacje, performance, pokazy filmów. Każdej edycji towarzyszą również inne wydarzenia, między innymi wykłady i debaty, które również skupiają się na tym, co w danej edycji jest motywem przewodnim, tematem zadanym, próbą artystycznego zabrania głosu na ważny temat.

Tegoroczna impreza będzie już trzynastą edycją tego wyjątkowego wydarzenia. W tym roku miejscem wystaw będzie historyczne miejsce, jakim są dawne koszary Oddziałów Prewencji Policji przy ulicy Księcia Witolda. Miejsce to sprawia, że tematem będą w tym roku „Czyny zabronione”. Jak podkreślają kuratorzy festiwalu, inspiracja wynika z doświadczenia ludzkiej natury, która wciąż jeszcze ma żywą tendencję do przekraczania lub całkowitego łamania obowiązujących przepisów prawnych i norm społecznych. Niewątpliwie może się w ten sposób wpisywać w dyskusję nie tylko o tym, jaka jest kondycja współczesnego człowieka, ale także o próbach narzucenia tematów, która następuje głównie poprzez wykluczanie treści związanych z religią, symboliką narodową czy seksualizmem.

Tegoroczna edycja przeglądu sztuki Survival zapowiada się niezwykle interesująco. Wrocławski festiwal potrwa od piątku 26 czerwca do wtorku 30 czerwca, na te kilka dni warto poszukać taniego noclegu w centrum Wrocławia.