Stolica Dolnego Śląska jest znana ze swoich terenów zielonych. Najpopularniejszym wśród mieszkańców i turystów miejscem jest oczywiście Park Szczytnicki, położony w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej Hali Stulecia i wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Jednak nie trzeba udawać się w wycieczkę z dala od centrum miasta, by móc odetchnąć na łonie natury w trakcie poznawania zabytków i innych atrakcji Wrocławia. Promenada Staromiejska, bo o niej właśnie mowa, rozciąga się dookoła wrocławskiej starówki, a spacer jej urokliwymi alejkami pozwala poznać wiele ciekawych miejsc w mieście.

Przechadzkę najlepiej rozpocząć od placu Jana Pawła II. Na samym początku Promenady Staromiejskiej stoi piękna fontanna wykonana z piaskowca. Szlak wiedzie wzdłuż koryta dawnej fosy miejskiej, która dziś stała się jednym z bardziej urokliwych kanałów wodnych stolicy Dolnego Śląska.

Warte uwagi miejsca rozpoczynają się już w chwili pierwszego zakrętu. Z poziomu Promenady Staromiejskiej podziwiać można zabytkową bryłę Dworca Świebodzkiego. Po kilku minutach spaceru znajdziesz się w miejscu, gdzie aleja przecięta jest ulicą Krupniczą. Po przejściu tej ulicy po prawej stronie rozciąga się imponujący gmach otwartego przed zaledwie kilkoma miesiącami Narodowego Forum Muzyki. Po kilkuset metrach dalszego spaceru, podczas którego można podziwiać odnowiony neogotycki budynek sądu, po prawej stronie można ujrzeć pięknie się prezentujący gmach wrocławskiej Opery.

Po przejściu przez niezwykle ruchliwą ulicę Świdnicką, dotrzesz do najbardziej reprezentacyjnej części, przez jaką wiedzie Promenada Staromiejska. Mowa oczywiście o okazałym gmachu, w którym dziś mieści się Wrocławski Teatr Lalek. W jego bezpośrednim sąsiedztwie położony jest park Staromiejski, będący jedynym zamykanym na noc miejskim parkiem. Od kilku lat jest to jedno z ulubionych przez mieszkańców Wrocławia terenów zielonych położonych w ścisłym centrum miasta.

Ostatnią częścią, na jakiej rozciąga się Promenada Staromiejska, jest wzgórze Partyzantów. Okazała budowla jest dziś mocno zaniedbana, niemniej jednak nawet w swym dzisiejszym kształcie doskonale oddaje to, co było istotą tego miejsca przed stu laty, kiedy było to jedno z najbardziej reprezentacyjnych części miasta. Wspinaczka na szczyt pozwoli na ujrzenie rozciągającego się u stóp widoku na najbliższą okolicę.

Spacer Promenadą Staromiejską można zakończyć w okolicach Panoramy Racławickiej i położonego nieopodal budynku Muzeum Narodowego. Z całą pewnością nawet w okresie zimowym warto rozważyć tego rodzaju wycieczkę, która zajmuje około godziny, a pozwoli na ujrzenie stolicy Dolnego Śląska z zupełnie innej perspektywy. Nocleg bez trudu można znaleźć w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum Wrocławia.