Część wrocławian nie przywykła jeszcze do nazwy Renoma – dla nich ten dom handlowy jest ciągle Powszechnym Domem Towarowym, czyli popularnym PDT-em. Jest on najstarszą galerią handlową w mieście i jednocześnie ikoną wrocławskiego i europejskiego modernizmu.

Powszechny Dom Towarowy

Charakterystyczny budynek przy ulicy Świdnickiej pojawił się tam w roku 1930 i od razu stał się największym domem towarowym we Wrocławiu. Zachwycała jego oryginalna elewacja, której ozdobą były złocenia oraz rzeźby portretowe. Przedstawiały one ludzkie twarze, których rysy sugerowały, że pochodzą z różnych kontynentów. Dla fundatorów budynku istotna była otwartość – nie tylko w odniesieniu do sprzedawanych towarów, ale przede wszystkim do ludzi. Dom towarowy w czasie II wojny światowej stanął w płomieniach, a naprawa zniszczeń zajęła trzy lata. Okazją do ponownego otwarcia była Wystawa Ziem Odzyskanych, która odbyła się we Wrocławiu w 1948 roku. W tym czasie PDT był największym obiektem handlowym w Polsce. W kolejnych latach do użytku klientów oddawano kolejne piętra – ostatnie, piąte i szóste, otwarto w latach 1984-1985.

Renoma

Konkurs na nową nazwę Powszechnego Domu Towarowego przeprowadzono na początku lat 70. na łamach „Słowa Polskiego” – czytelnicy zdecydowali, że najlepszą propozycją jest Renoma. Ważnym wydarzeniem było wpisanie w 1977 roku budynku do rejestru zabytków – jako sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu. Renoma cieszyła się dużą popularnością, a duży wpływ miała na to m.in. bardzo dobra lokalizacja. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż w okresie PRL trudno było o sklep, w którym można było dostać jakiekolwiek potrzebne artykuły. W 1997 roku Renoma został sprywatyzowana, a celem inwestorów było podniesienie standardu tego miejsca i jego modernizacja. Rewitalizacja odbyła się w latach 2005-2009 – budynek nie tylko został odnowiony, ale także rozbudowany o nowe skrzydło. W nowej Renomie klienci mogą robić zakupy od 9 kwietnia 2009 roku.