Woda pitna we Wrocławiu powstaje w Zakładzie Uzdatnia Wody „Na Grobli” Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. To miejsce o strategicznym znaczeniu, które pozwala na uzdatnianie wody z terenów wodonośnych, aby mogła być ona używana w naszych domach.

 

Swoją działalność zakład przy ulicy Na Grobli rozpoczął 1 sierpnia 1871 roku. Tym, co pozostało po tamtym okresie, jest między innymi zabytkowa wieża ciśnień, a także budynki stworzone do pompowania i uzdatniania wody. Od XIX wieku miejsce to jednak znacząco się zmieniło, niemniej jednak nadal sprawuje ono tę samą funkcję.

Za pierwsze czyszczenie odpowiedzialna jest natura

Woda, która ma zostać uzdatniona w zakładzie, wstępnie czyszczona jest poprzez naturalne procesy biologiczne na terenach wodonośnych. Potem, już w zakładzie MPWiK trafia ona do odpowiednich instalacji i pojemników, gdzie poddawana jest kolejnemu filtrowaniu. Woda pompowana jest do zakładu i tam trafia do budynku, gdzie z dużej wysokości spuszczana jest na specjalne kraty, co powoduje, że wytrącają się z niej substancje niepożądane. Towarzyszy temu ogromny hałas, tak, jakbyśmy stali przy wodospadzie.

 

Filtrowanie i ozonowanie wody pitnej

Potem woda płynie instalacją do sali, gdzie znajdują się filtry. Na początku oczyszczana jest przez filtry piaskowe – specjalne maty z piaskiem, w którym osadzają się drobne zanieczyszczenia. Na tym etapie woda nie jest jeszcze klarowna. Następnie dodawany jest do niej ozon produkowany z tlenu technicznego. Ma on za zadanie utlenić związki chemiczne, które znajdują się w wodzie. Kolejny etap to filtrowanie przez filtry węglowe, gdzie woda jest już ostatecznie oczyszczana. We wrocławskim zakładzie znajduje się nowoczesna instalacja filtrująca, która została zainstalowana w 2007 roku. Przed dostarczeniem wody do sieci wodociągowej jest ona jeszcze dezynfekowana z użyciem dwutlenku chloru, aby była całkowicie bezpieczna. Oczywiście, parametry wody są przez cały czas kontrolowane.

 

61 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę

W Zakładzie Uzdatnia Wody „Na Grobli” Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji każdej doby powstaje około 61 tysięcy metrów sześciennych wody. Do odbiorców dostarczana jest ona z wykorzystaniem nowoczesnej przepompowni. To ona reguluje również ciśnienie wody w kranach. Ponadto w mieście znajdują się też hydrofornie, które utrzymują odpowiedni poziom ciśnienia wody, aby był ono właściwe nawet na ostatnich piętrach wysokich budynków i w tych w dalszej odległości od przepompowni.