Wrocław to miasto krasnoludków. Podczas zwiedzania miasta w wielu miejscach można natknąć się na figurki krasnali. Skąd wzięły się te niewielkie stworzonka w stolicy Dolnego Śląska? Za ich przybycie odpowiedzialna jest Pomarańczowa Alternatywa.

Połowa lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku była ciężkim czasem dla mieszkańców Polski. W trakcie trwania stanu wojennego opozycja w naszym kraju była nieliczna i osłabiona, brakowało skutecznych pomysłów na walkę z komunistycznym reżimem. Dorastające nowe pokolenie próbowało szukać dróg oporu wobec władzy na własną rękę. Dwójka przyjaciół z Wrocławia postanowiła zaatakować system ośmieszając go. Waldemar Frydrych i Wiesław Cupała rozpoczęli malowanie figurek krasnoludków na ścianach wrocławskich budynków. Czynili to w miejscach, w których świeża farba oznaczała zamalowane hasła opozycyjne.

Podwaliną działań ruchu działającego pod nazwą Pomarańczowa Alternatywa stały się manifesty surrealizmu socjalistycznego, pisane właśnie przez Waldemara Frydrycha podczas fali strajków w czasie tak zwanego „karnawału Solidarności”, trwającego aż do ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. W pierwszych latach swojego istnienia Pomarańczowa Alternatywa skupiała zaledwie kilka osób i jej działalność nie była powszechnie obecna w świadomości ówczesnych mieszkańców miasta.

Okresem, w którym Pomarańczowa Alternatywa stała się rzeczywiście popularna i rozpoznawalna w społeczeństwie była druga połowa lat osiemdziesiątych. To wówczas stała się szerokim ruchem, który na swoich happeningach potrafił zgromadzić nawet kilka tysięcy osób. Inauguracja popularności nastąpiła w dniu akcji, podczas której aktywiści rozdawali przechodniom rolki papieru toaletowego, towaru deficytowego w ówczesnych warunkach. Kolejne happeningi gromadziły coraz więcej ludzi. Odbywały się najczęściej w dniu świąt, na przykład 21 marca na Pierwszy Dzień Wiosny, kiedy to rozdawano milicjantom kwiaty.

Nietuzinkowe działania, ośmieszające komunistyczne władze szybko zdobywały popularność nie tylko w innych miastach Polski, ale odbiły się także szerokim echem na świecie, uważnie śledzącym sytuację w naszym kraju. Rozsławiły one nie tylko same działania opozycji, ale także zwróciły oczy świata na Wrocław jako miejsce ciekawych inicjatyw. Po dziś dzień stolica Dolnego Śląska korzysta z tamtych doświadczeń w budowaniu marki miasta interesującego dla turystów z całego świata. Świadczą o tym właśnie rozsiane po mieście liczne figurki krasnoludków, będących symbolem Pomarańczowej Alternatywy. Podczas zwiedzania miasta, w którym można znaleźć tani nocleg w centrum Wrocławia, warto pamiętać o tej historii, mijając kolejne niewielkie statuetki. W pobliżu naszych apartamentów w centrum miasta jest ich naprawdę wiele.