Wrocław słynie z kultury. Ale jego naturalna strona również zasługuje na uwagę. Świadczą o tym ogrody, parki i promenady miejskie.

Promenada Staromiejska oraz Park Staromiejski

Promenada Staromiejska powstała po 1808 roku jako ciągnący się pas zieleni wzdłuż fosy, który narodził się na miejscu zburzonych średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Na jej szlaku znajdują się m. in.: Wzgórze Partyzantów, Pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Walki i Zwycięstwa, Pomnik Amora na Pegazie. Znajduje się przy Podwalu. Park Staromiejski natomiast rozpościera się przy fragmencie Promenady Staromiejskiej i powstał w 1967 roku. Wśród jego znaków rozpoznawczych znajdują się Fontanna Chłopiec z Łabędziem i karuzela w stylu francuskim. Znajduje się między Podwalem a ul. Teatralną, tuż przy Teatrze Lalek i niedaleko Opery. Promenada Staromiejska oraz Park Staromiejski należą do jednych z najbardziej urokliwych miejsc nad Odrą we Wrocławiu.

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki założono w 1783 roku. Odznacza się nieporównywalnymi z innymi parkami walorami dendrologicznymi. Mieści się w nim m. in. Hala Stulecia. Znajduje się przy ul. Mickiewicza.

Pergola

Pergola powstała w Parku Szczytnickim w 1913 roku z racji odbywającej się tam wówczas Wystawy Stulecia. Ułożoną w kształcie elipsy Pergolę tworzy 750 słupów pokrytych kratą porośniętą winoroślą. Towarzyszy jej Fontanna Multimedialna. Znajduje się przy ul. Wystawowej.

Ogród Japoński

Ogród Japoński powstał w Parku Szczytnickim w 1913 roku z racji odbywającej się tam Wystawy Stulecia. Stanowi unikatowy w Europie fragment natury i kultury Azji. Znajduje się przy ul. Wystawowej.

ogród botaniczny

Ogród Botaniczny – fot.: Vox Vratislaviensia

ogród botaniczny

Ogród Botaniczny – fot.: Vox Vratislaviensia

Park Słowackiego

Park Słowackiego założono mniej więcej w 1808 roku. Słynie on z bujnej roślinności i detali architektonicznych. Mieszczą się w nim m. in. Muzeum Architektury oraz Panorama Racławicka. Znajduje się przy al. Słowackiego.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny powstał w 1811 roku.  Założono go w celach naukowych i takie cele przyświecają mu nadal. Nie bez powodu w 1974 roku został więc uznany za zabytek, skoro jego teren wypełnia 7,5 tysiąca gatunków roślin, w tym 28 pomników przyrody. Znajduje się przy ul. Sienkiewicza.