Panorama Racławicka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich atrakcji. To miejsce o niezwykle istotnym znaczeniu nie tylko dla stolicy Dolnego Śląska, lecz także dla całego kraju.

Panorama Racławicka – czym właściwie jest?

Panorama Racławicka to muzeum sztuki, w którym wystawiono imponujących rozmiarów obraz Bitwa pod Racławicami, na którym ukazano zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki, w czasie patriotycznego powstania wymierzonego w rosyjskiego zaborcę.panorama racławicka

Być może dla niektórych jest to „tylko” obraz, jednak tak naprawdę Bitwa pod Racławicami zachwyca nie tylko rozmiarami (1,5 m wysokości, ponad 11 m szerokości), lecz także bogactwem detali. To prawdziwa wisienka na torcie polskiego malarstwa patriotycznego. Dzieło powstało w 1894 roku, a swój kształt zawdzięcza kilku twórcom, wśród których najważniejsze role odegrali Wojciech Kossak i Jan Styka. O tym, jak wielkiej klasy byli to artyści świadczy niezwykła efektowność obrazu – podziwiając go, wydaje się czasem wręcz, że sami jesteśmy uczestnikami ukazanych wydarzeń. Skoro dzieło to sprawia tak niesamowite wrażenie dziś, nietrudno sobie wyobrazić, jakie reakcje wywoływało w czasach bez telewizji i Internetu.

Budynek Panoramy

Budynek muzeum – za sprawą charakterystycznego kształtu – stał się symbolem Wrocławia, a jego wizerunek widnieje często na pocztówkach ze stolicy Dolnego Śląska.

Losy obrazu były bardzo burzliwe i mogłyby stanowić podstawę scenariusza całkiem interesującego filmu sensacyjnego. We Wrocławiu jest obecny dopiero od 1985 roku, kiedy skończono budowę charakterystycznego budynku w kształcie rotundy. Unikalna konstrukcja oraz zastosowanie surowego betonu jako budulca zainspirowane są brutalizmem, którego surowość  łagodzi pnąca się z jednej strony budowli, wiecznie

zielona roślinność. Wszystko to decyduje o wyjątkowości konstrukcji, której odpowiednik ciężko znaleźć w jakimkolwiek mieście w kraju.

Panorama Racławicka to punkt obowiązkowy dla każdego, kto ma jakikolwiek kontakt ze stolicą Dolnego Śląska. Wspaniały obraz i klimatyczny budynek przyniosły temu miejscu zasłużoną sławę.