Wrocław od zawsze dążył do tego, by być jedną z największych metropolii w kraju, do którego aktualnie należał. Nie inaczej było w trakcie panowania pruskiego. Spośród wielu licznych śladów tamtego okresu w dziejach miasta, jednym z najpiękniejszych jest pałac królewski, zwany również pałacem Spätgenów. Z miejscem tym wiąże się również wielka historia, dziś natomiast mieści się w nim Muzeum Miejskie Wrocławia, w którym można poznać bogatą tysiącletnią historię miasta.

Pałac Królewski dawniej

Pierwsze budynki pałacowe powstały w 1719 roku i zostały zbudowane na użytek rodziny Spätgenów właśnie. Przez następne trzy dziesięciolecia służył jako siedziba rodowa. W 1750 roku został wykupiony z rąk rodziny przez ówczesnego króla Prus, Fryderyka II Wielkiego. Stał się on wrocławską siedzibą kolejnych władców Prus, którzy lubili przyjeżdżać do stolicy śląskiej prowincji.
Pewną ciekawostką historyczną jest fakt ustanowienia w Pałacu Królewskim we Wrocławiu orderu Krzyża Żelaznego. Stało się to za sprawą Fryderyka Wilhelma III w roku 1813, w trakcie wojen napoleońskich. To tutaj także powstały niemieckie barwy narodowe, znane do dziś z flag tego państwa.
Pałac Królewski stopniowo rozbudowywano, ostatecznie stał się głównym elementem placu manewrowego (dzisiejszy plac Wolności), stanowiąc jego północną część. Stanowił o potędze i sile Prus, to z jego okien kolejni władcy odbierali defilady i obserwowali manewry wojskowe.
W trakcie II wojny światowej wrocławski Pałac Królewski mocno ucierpiał, nie odbudowano go do końca, rezygnując z budowy niektórych skrzydeł. To, co zostało ocalone początkowo było siedzibą Greków w Polsce, później stało się siedzibą wrocławskich muzeów: etnograficznego i archeologicznego.

Pałac Królewski dziś

Po 2009 roku, kiedy przeprowadzono gruntowny remont obiektu, Pałac Królewski stał się siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia. Można w nim zobaczyć stałą wystawę pod nazwą „1000 lat Wrocławia”, a także inne wystawy czasowe. W tym samym budynku mieści się również Muzeum Sztuki Medalierskiej. Warto odwiedzić również dwie odrestaurowane sale pałacu i barokowy ogród. Historia Wrocławia jest tak ciekawa, że warto zaplanować wizytę w Pałacu Królewskim, bo to tam poznać ją można najlepiej.