Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej wiekowych i najbardziej zabytkowym miejscem na mapie Wrocławia jest Ostrów Tumski. Miejsce to malowniczo usytuowane nad wodami Odry cieszy się – nie bez przyczyny – ogromną popularnością.

Nazwa Ostrowa Tumskiego nawiązuje do wyspy (ostrów – wyspa), którą był jeszcze dwa wieki temu. Wyspa ta stanowiła miejsce pierwotnego grodu Wrocisława, gdzie mieszkali pierwsi wrocławianie wywodzący się z plemienia Ślężan. Tutaj też jeszcze przed rokiem 1000 istniała osada wraz z kościołem. Potem nastąpiło ważne wydarzenie w dziejach nie tylko Wrocławia, ale i całej Polski – Zjazd Gnieźnieński. To właśnie na mocy jego ustaleń Wrocław stał się miastem biskupim, a w miejsce starego kościoła wybudowano Katedrę pod wezwaniem Jana Chrzciciela – patrona miasta. Fundatorem katedry był sam Bolesław Chrobry. Nic niemal z wyglądu pierwotnej katedry nie ostało się do dnia dzisiejszego, już kilkadziesiąt lat później na fali pogańskiego powstania została zniszczona. Obecny budynek jest budowlą katedry w tym miejscu. Jej dwie ogromne wieże długo były najwyższymi punktami we Wrocławiu. Obecnie wieże są genialnym punktem widokowym na stolicę Dolnego Śląska.

Ale Ostrów Tumski to nie tylko monumentalna archikatedra, ale również szereg kościołów i kaplic o ogromnej wartości historycznej. Oto tuż przy budynku katedry znajdziemy kościół św. Idziego, najstarsza nadal działająca działająca świątynia we Wrocławiu. Nieco dalej na obrzeżach nieistniejącego już wrocławskiego zamku znajduje się kościół św. Marcina, najstarsza zachowana kamienna budowla, która, po przebudowie w XIII wieku, stoi do dziś. Z innych sakralnych zabytków Ostrowa Tumskiego należy koniecznie wymienić Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, w którym spoczęło ciało jego fundatora – Henryka Pobożnego.

Na Ostrowie Tumskim znajdziemy także wejście do opisywanego już Ogrodu Botanicznego uniwersytetu Wrocławskiego, a także popularny wśród zakochanych – Most Tumski. To na nim pary pozostawiają symbol trwałości swojego uczucia – kłódkę, do których kluczyki lądują w odmętach Odry.

Ostrów Tumski to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, zwłaszcza wieczorem. Wówczas to przy świetle lamp gazowych, które co dzień rozpala latarnik, miejsce to wygląda niezwykle bajecznie i romantycznie. Miejsce to jest łatwe osiągalne z Rynku, gdzie czekają na państwa luksusowe apartamenty przygotowane przez Absynt Apartments.