Będąc we Wrocławiu warto odwiedzić również jego małego sąsiada – Oleśnicę. Miasteczko jest piękne, bardzo urokliwe a na jego terenie znajduje się wspaniały Zamek Książęcy, który z pewnością zainteresuje fanów historii. Warto przejść się jego korytarzami oraz odwiedzić pomieszczenie, które nazwane jest salą tortur – nie bez powodu z resztą.

Co warto zobaczyć w Oleśnicy?

Z pewnością punktem, na który warto zwrócić uwagę jest pięknie zachowana Brama Wrocławska. Składa się ona z wysokiej wieży a droga, która nią przelatuje jest przejezdna dla samochodów. Oprócz tego znajduje się tam również kawałek murów miejskich, które w przeszłości miały otaczać miasto. Jest to budowla ceglana, która powstała przy początku czternastego wieku. Będąc w Oleśnicy skierujmy swoje kroki również ku Placowi Zwycięstwa, gdzie odbywają się liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. Można tam usiąść, zrelaksować się i wyciszyć przy szumie pięknej fontanny. Samo miejsce stworzone jest z płyt, które z lotu ptaka przypominać mają orła. W miasteczku tym warto także odwiedzić rynek, ponieważ jest to piękne miejsce, pełne knajpek i sklepów. Nie jest on duży, jednak wystarczająco urzekający, aby przejść się na spacer w tym kierunku. W centrum znajduje się Ratusz Oleśnicy, który powstał w 1410 roku i od tego czasu uległ kilkakrotnemu zniszczeniu oraz odbudowaniu. Ostatni raz naprawiany był po wojnie, choć nie od razu – do użytku wrócił dopiero w 1964 roku.

Zamek Książęcy

Nie wolno zapominać o tym wspaniałym zabytku, który znajduje się również na ternie Oleśnicy. Budowla pochodzi z czasów renesansu, kiedy to zastąpiła gotycką warownie pochodzącą z trzynastego wieku. Zamek jest bardzo okazały i charakteryzuje go to, że został dobrze zachowany. Wiele zdobień oraz szczegółów nadaje mu niepowtarzalny klimat i charakter. Zamek Książęcy posiada również dziedziniec, któremu zdecydowanie warto poświęcić uwagę, jest bowiem najpiękniejszą częścią budowli.

Oleśnica to niewielkie miasteczko. Warto je odwiedzić oraz zahaczyć o piękny Zamek Książęcy, jednak jest to raczej propozycja na wycieczkę jednodniową poza Wrocław. Najlepiej jest zatem zarezerwować apartament w mieście spotkań i tam spędzić większą część pobytu. Stolica Dolnego Śląska ma bowiem bardzo dużo do zaoferowania wszystkim turystom, niezależnie od tego czy szukają oni historycznych miejsc, dobrej zabawy czy też atrakcji dla dzieci. We Wrocławiu nie brakuje niczego i każdy znajdzie coś dla siebie.