Kontynuując wątek zielonych zakątków Wrocławia, zapraszamy państwa do wizyty w Ogrodzie Japońskim – najbardziej znanej i najpiękniejszej części Parku Szczytnickiego. Jego niepowtarzalny klimat i uroda sprawiają, że stanowi on cel wielu spacerów zarówno wrocławian, jak i turystów.
Początki Ogrodu Japońskiego sięgają lat 1909-1913. Wówczas to dookoła stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna powstawał egzotyczny ogród, który miał zostać pokazany podczas Wystawy Ogrodniczej w ramach Wystawy Światowej. Głównym inicjatorem był hrabia Fritz von Hochberg, orientalista, ambasador cesarskich Niemiec na dworze Cesarza Japonii, szwagier księżny Daisy von Pless, którego wcześniejszym dziełem był park w Iłowie.
W budowie Ogrodu Japońskiego pomagał ogrodnik Mankichi Arai, zaś prace nadzorował zarządca rodziny Hochbergów Joseph Anlauf, który zajmował się także ogrodem w Iławie oraz w Lubiechowie koło Zamku Książ.
Ogród Japoński w 1995 roku otrzymał projekt renowacji autorstwa Ikui Nishikawy z Tokio, który przez kolejne lata był realizowany w polsko-japońskim zespole. Niestety niewiele dłużej po uroczystym otwarciu w 1997, Wrocław nawiedziła powódź, która w dużej mierze zniweczyła wysiłki, mające odtworzyć dawną świetność ogrodu. Dlatego też potrzebna była kolejna rewitalizacja. Ogród Japoński ponownie otwarto w 1999 roku.
Ogród Japoński to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Ogród Japoński jest połączeniem kilku rodzajów tradycyjnych japońskich ogrodów: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży. W ogrodzie znajdziemy mnóstwo gatunków roślin, także tych bardziej egzotycznych, jak styrak japoński czy pieris japoński. Sporo z drzew pamięta jeszcze czasy pierwszych obsadzeń 1909-1913.
Ogród Japoński – obok Ogrodu Botanicznego – to miejsce cudowne, pełne magii i spokoju o niepowtarzalnym klimacie i atmosferze. Pełno tu urokliwych zakątków, które uwielbiają zarówno miłośnicy kultury Japonii, jak i wielbiciele botaniki. Chętnych odwiedzenia go turystów zapraszamy do naszych apartamentów w samym centrum Wrocławia.