Dewiza Wrocławia brzmi: miasto spotkań. Słowa te znajdują odzwierciedlenie również we wrocławskiej architekturze. Na wrocławskich ulicach spotykają się: romanizm, gotyk, renesans, barok, klasycyzm, historyzm, secesja, modernizm oraz postmodernizm. Tych ostatnich pojawia się coraz więcej.

Poczta, OVO

Poczta oraz OVO, fot.: Vox Vratislaviensia

Urząd Poczty z Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Znajdujący się przy ul. Krasińskiego Urząd Poczty powstał w roku 1929, w duchu modernizmu. Mieści Urząd Pocztowy oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji. To budynek przełomowy, bo uchodzi za pierwszy wieżowiec w mieście.

OVO

Znajdujące się przy ul. Podwale OVO powstało w roku 2016, w duchu postmodernizmu. Mieści hotel oraz lokale usługowe. To unikatowy budynek ze względu na pokrycie corianem i owalny kształt.

Dom Handlowy Renoma

Znajdujący się przy ul. Świdnickiej Dom Handlowy Renoma powstał w roku 1930, w duchu modernizmu. Od początku swojego istnienia odgrywa rolę domu handlowego, obecnie uchodzącego za jeden z najbardziej luksusowych. To budynek, który zachwyca architektów i fanów architektury.

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe

Znajdujące się przy ul. Świdnickiej Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe powstało na miejscu Kina Warszawa w roku 2011, w duchu postmodernizmu. Nazwami czterech sali upamiętnia dawne kina wrocławskie – Warszawę, Polonię, Lwów, Lalkę. Obok Nowych Horyzontów, to jedyne kino studyjne w mieście przepełnionym kinami sieciowymi.

Hala Stulecia

Znajdująca się przy ul. Wystawowej Hala Stulecia powstała w roku 1913, w duchu modernizmu. Stanowi halę wystawową, na której odbywają się między innymi największe imprezy kulturalne i sportowe. To perła modernistycznej architektury, która znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Panorama Racławicka

Znajdująca się przy ul. Purkyniego Panorama Racławicka powstała w roku 1985, w duchu modernizmu. W rotundzie mieści się panoramiczny obraz Bitwa pod Racławicami autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Nie tylko obraz, ale też sama rotunda, została uznana za zabytek.

Kościół Ducha Świętego

Znajdujący się przy ul. Bardzkiej, nieopodal al. Armii Krajowej, kościół Ducha Świętego powstał w 1979 roku w duchu modernizmu. Obiekt odznacza się architekturą organiczną, czyli naśladującą w kulturze naturę. Żywiołowość architektury organicznej współgra z licznymi odwołaniami do patrona obiektu. To jeden z najciekawszych kościołów w mieście.

Solpole

Znajdujące się przy ul. Świdnickiej obiekty Solpol 1 i Solpol 2 powstały kolejno w latach 1993 i 1999, w duchu postmodernizmu. W Solpolu 1 Telewizja Polsat kręciła reality-show Bar. To pierwsze postmodernistyczne budynki we Wrocławiu, które mimo starań nie zostały uznane za zabytki.

Szewska Centrum

Znajdujące się przy ul. Szewskiej Szewska Centrum powstało w 1999 roku, w duchu postmodernizmu. Odgrywa przede wszystkim rolę parkingu. To budynek, który choć przypomina obiekt sakralny, pozostaje w pełni świecki.

Silver Tower, Dworzec Wrocław-Główny

Silver Tower oraz Dworzec Wrocław-Główny – fot.: Vox Vratislaviensia

Silver Tower

Znajdujący się przy pl. Konstytucji 3-go Maja Silver Tower powstał w roku 2014, w duchu postmodernizmu. Odgrywa rolę handlową, biurową i hotelową. To budynek, który sąsiaduje z dworcem Wrocław-Główny i ożywia przestrzeń publiczną.

Sky Tower – fot.: Vox Vratislaviensia

Sky Tower

Znajdujący się przy ul. Powstańców Śląskich Sky Tower powstał na miejscu Poltegoru w roku 2012, w duchu postmodernizmu. Mieszczą się w nim sklepy, biura, mieszkania i apartamenty. Na stan obecny to  najwyższy budynek mierzony do dachu w Europie Środkowej, jeśli uzna się za nią Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Jego wysokość mierzona do dachu wynosi 206 metrów.