Wrocław to miasto, którego historia liczy już ponad tysiąc lat. Nic więc dziwnego, że miasto może poszczycić się licznymi zabytkami architektury świeckiej i sakralnej. Od wielu lat Wrocław zajmuje także wysoką pozycję wśród miast o charakterze uniwersyteckim. Prężnie działają tutaj także teatry, muzea, galerie i filharmonia. Wrocław jest gospodarzem wielu imprez kulturalnych. Niektóre z nich odbywają się już od wielu lat, na przykład Jazz nad Odrą.

Narodowe Forum Muzyki – nowa placówka kulturalna na mapie Wrocławia

W roku 2014 do placówek kulturalnych dołączyło Narodowe Forum Muzyki. To obiekt, który zbudowany na Placu Wolności – dawniej noszącym nazwę Forum Królewskiego. W skład obiektunfm wrocław wchodzą cztery sale koncertowe oraz trzy sale kameralne. Główna sala koncertowa może pomieścić 1800 widzów. W salach kameralnych może się zmieścić od 250 do nawet 450 widzów. Oprócz sal koncertowych w obiekcie znalazło się miejsce dla sal prób, przestrzeni i charakterze wystawienniczym i pomieszczeń konferencyjno-biurowych. Sale koncertowe zostały idealnie odizolowane pod względem akustycznym nie tylko od hałasów dopływający z zewnątrz, ale także i od tych, które mogą dochodzić z innych części budynku. Narodowemu Forum Muzyki nadano imię Witolda Lutosławskiego.

nfmNarodowe Forum Muzyki jest koordynatorem dziewięciu festiwali o randze międzynarodowej. Są to między innymi:
Akademia Muzyki Dawnej;
Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans;
Musica Electronica Nova.
Częścią działalności Narodowego Forum Muzyki jest działalność edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży. W ramach tej działalności działa między innymi Filharmonia Familijna i Filharmonia dla Młodych. W 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. Ogromny wkład w program włożył zespół pracowników Narodowego Forum Muzyki. NFM przygotowało szczególnie interesującą ofertę dla studentów. Na wybrane koncerty młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 26 roku życia mogą kupić bilety w promocyjnych cenach. Działający w ramach NFM chór koncertuje nie tylko we Wrocławiu, można go posłuchać także na przedstawieniach wyjazdowych. Chór bardzo mocno angażuje się także w działalność charytatywną. W niedzielę 18 czerwca odbędzie się koncert połączony z licytacją obrazów. Dochód ze sprzedaży biletów oraz licytacji obrazów zostanie przekazany na pomoc Aleppo. Koncert charytatywny jest wspólnym przedsięwzięciem NFM i Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Funkcję dyrektora Narodowego Forum Muzyki pełni pedagog, dyrygent i artysta Andrzej Kosendiak. Dzięki niemu w NFM powołano do życia między innymi Wrocławską Orkiestrę Barokową oraz Chór Narodowego Forum Muzyki.

Miejsca noclegowe

Oferta wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki przyciąga melomanów nie tylko z kraju, ale także z zagranicy. Większość z nich, jeśli nawet nie wszyscy, zatrzymują się we Wrocławiu. Noclegi we Wrocławiu znaleźć można w jednym z licznych hoteli. Czekają także hostele oraz bardzo szeroka oferta noclegowa w apartamentach w centrum Wrocławia. Pod tym względem Wrocław dorównuje największym miastom w Europie.