Teraz trudno je rozpoznać, ponieważ pełnią inne funkcje, ale naziemne schrony obrony przeciwlotniczej we Wrocławiu nadal widoczne są w miejskiej panoramie. Te wybudowane w latach czterdziestych obiekty możemy nadal oglądać i zwiedzać. Gdzie je znajdziemy?

 

Schrony zostały zaprojektowane przez Richarda Konwiarza, który również wraz z Maxem Bergiem projektował Halę Stulecia i Stadion Olimpijski. Schrony w liczbie pięciu zachowały się do dzisiejszych czasów w dobrym stanie, ponieważ w okresie wojny nie doznały znacznych uszkodzeń.

Historia schronów naziemnych we Wrocławiu

Naziemne schrony obrony przeciwlotniczej we Wrocławiu były budowane w latach 1940-1942, w okresie, gdy wojska niemieckie w trakcie II wojny światowej kontrolowały większość terytorium Europy. Wartość militarna tych schronów nie była wobec tego zbyt wielka, ponieważ nie miały one odpowiedniej przestrzeni, aby pomieścić znaczną liczbę mieszkańców, niemniej jednak pozytywnie wpływały na ich morale.

W 1945 roku, gdy na Wrocław natarły wojska Armii Czerwonej, schrony pełniły rolę ośrodków oporu, zapewniając bezpieczeństwo przed ostrzałami artyleryjskimi oraz przed atakami z powietrza.

Schrony naziemne we Wrocławiu:

  • schron przy ulicach Grabiszyńskiej i Stalowej – ma prostopadłościenną bryłę i jest wbudowany w blok ulicy, aktualnie jest przebudowany i w jego najwyższej kondygnacji znajdują się mieszkania, poniżej działa Archiwum Miejskie Wrocławia
  • bunkier na placu Strzegomskim – cylindryczny bunkier z żelbetowymi ścianami, jest tymczasową siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław
  • bunkier przy ulicach Słowiańskiej i Ołbińskiej – cylindryczny budynek, podobny do tego przy placu Strzegomskim, ale mniejszy od niego
  • bunkier przy ulicy Ładnej – prostopadłościenny schron
  • bunkier przy ulicy Białodrzewnej – wybudowany na planie prostokąty, ma mury o grubości 2 metrów

 

Wobec tego przy zwiedzaniu Wrocławia warto zwrócić również uwagę na dawne schrony – rozpoznamy je po elewacji, która od razu przyciąga uwagę – to jednolity mur z małymi, okrągłymi otworami.

 

Grafiki
By Masur – Praca własna, Domena publiczna, Link