Zamek Książ należy do największych zamków na terenie naszego kraju. Położony niedaleko Wałbrzycha od kilku lat w sezonie wakacyjnym przebywa prawdziwe oblężenie turystów. Z pewnością do popularyzacji zamku Książ przyczyniły się poszukiwanie złotego pociągu.

Krótka historia zamku

Pierwszą warownią na przygranicznych terenach zbudowano z rozkazu księcia Bolka I Surowego. Po wygaśnięciu rodu zamek przeszedł w ręce króla Czech, a następnie został od niego odkupiony przez starostę chociemskiego. W czasie wojen husyckich zamek został splądrowany i zniszczony. Przez wieki zmieniał wiele razy swoich właścicieli. Dopiero w XVI stuleciu przeszedł w ręce rodu Hochbergów, którzy byli jego właścicielami aż do lat czterdziestych XX wieku. To Hochbergowie rozbudowali go i upiększyli zamieniając surową warownię w okazałą rezydencję książęcą.

Zamek w czasie II wojny światowej

W 1941 roku zamek został odebrany Hochbergom przez hitlerowców. Znalazł się w rękach organizacji Todt. Z zamku wywiezione zostało wyposażenie, w tym bardzo cenna biblioteka. Także wnętrza zostały zniszczone. W zamku prowadzone były prace budowlane. Miał on bowiem stać się kolejną kwaterą Adolfa Hitlera. Wywiercony został głęboki szyb, pod zamkiem wydrążone zostały tunele. Zmiana sytuacji na froncie II wojny światowej sprawiła, że plany nie zostały doprowadzone do końca. Zamek został splądrowany także przez stacjonujące w nim po zakończeniu działań wojennych wojska radzieckie. Zamek niszczał przez kilka lat zanim zdecydowano się odnowić kilka sal. Odnowiona została między innymi niezwykle okazała Sala Maksymiliana.

Zamek obecnie

Odnowione komnaty znajdują się na parterze zamku. Do wyboru są trzy trasy turystyczne: „Od tajemnic Piastów do II wojny światowej”, „Książ barokowy” oraz „Szlakiem Daisy”. Na zamku organizowane są liczne imprezy okolicznościowe, wystawy i turnieje rycerskie. Niedaleko zamku znajduje się Mauzoleum Hochbergów, Palmiarnia, punkt widokowy i stadnina ogierów. Zamek można zwiedzać przez cały rok.