Wrocław jest jednym z największym miastem w Polsce. Jego ponad tysiącletnia historia jest niezwykle interesująca, ważna zarówno z lokalnego punktu widzenia jak i szerszej polskiej lub europejskiej historii. Dla jej udokumentowania istnieje wiele muzeów i innych ośrodków. Jednym z najnowszych projektów, którego planowe otwarcie ma nastąpić w sierpniu tego roku, jest Muzeum Ziem Zachodnich. Jaka jest idea powstania tego miejsca i co będzie można w nim zobaczyć.

Muzeum Ziem Zachodnich posiada wiele mówiącą nazwę. Tego rodzaju placówka kulturalna ma za zadanie upamiętnienie najnowszej historii nie tylko samej historii stolicy Dolnego Śląska, ale również terenów uzyskanych na mocy postanowień powojennych porozumień pomiędzy aliantami koalicji antyhitlerowskiej. Dzięki takiemu posunięciu Muzeum Ziem Zachodnich ma szansę stać się instytucją mającą zasięg o wiele większy od lokalnej historii Wrocławia i terenów jemu najbliższych.

Cały pas ziem uzyskanych po II wojnie światowej posiada podobną historię, jest to zatem dość logiczne posunięcie. Przygotowania do tego otwarcia tego rodzaju placówki trwają od 2007 roku, a inicjatorem całego przedsięwzięcia był ówczesny minister kultury Kazimierz Ujazdowski. Za jego sprawą powstał we Wrocławiu Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, który rozpoczął zbieranie historycznych pamiątek, które w chwili otwarcia placówki staną się eksponatami.

W ciągu tych kilku lat działalności Ośrodka udało się jego pracownikom zebrać ogromną ilość różnego rodzaju materiałów. Kilkadziesiąt tysięcy fotografii mówi samo za siebie, podobnie jak ogromna ilość materiałów dotycząca różnych przejawów działalności opozycji demokratycznej w PRL. W trakcie organizowanych przez Ośrodek wystaw – między innymi „Solidarny Wrocław” – wrocławianie i turyści mogli wręcz poczuć atmosferę lat stanu wojennego.

Podobnie będzie w Muzeum Ziem Zachodnich. Placówka ma być na wskroś nowoczesna, co będzie widoczne nie tylko w wykorzystaniu nowoczesnych technologii, ale również w podejściu do prezentowania pamiątek przeszłości. Z całą pewnością będzie to miejsce warte odwiedzenia, dlatego już dziś pomyśl o wizycie we Wrocławiu. Tani nocleg dostępny jest w ofercie jaką posiadają apartamenty wrocławskie.