Jednym z głównych muzeów we Wrocławiu jest Muzeum Narodowe, którego głównych gmach znajduje się przy placu Powstańców Warszawy. W jego skład wchodzą również Muzeum Etnograficzne oraz Panorama Racławicka. Obiekty te chętnie odwiedzane są przez turystów, którzy doceniają zgromadzone we Wrocławiu zbiory.

Historia Muzeum

Decyzję o utworzeniu we Wrocławiu polskiego muzeum podjęto po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to miasto znalazło się granicach naszego kraju. Na jego siedzibę wybrano budynek dawnego Zarządu Prowincji Śląskiej, którego budowę zakończono w roku 1886. Oficjalne otwarcie wystaw dla zwiedzających miało miejsce w lipcu 1948 roku – wtedy jednak działało pod nazwą Muzeum Państwowe. Przez 20 lat funkcjonowała nazwa Muzeum Śląskie, jednak w 1970 roku zdecydowano o nadaniu mu rangi Muzeum Narodowego. Obecnie w jego skład wchodzą także Muzeum Etnograficzne, które siedzibę ma przy ul. Traugutta oraz Panorama Racławicka. Ogromną popularnością cieszy się szczególnie ten drugi obiekt – Panorama jest jedną z wizytówek miasta, a co roku odwiedzają ją tłumy turystów z całego świata.

Zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zwiedzającym główny gmach Muzeum udostępniane są ekspozycje stałe oraz czasowe. Wśród wystaw stałych podziwiać można m.in. zabytki dotyczące Sztuki Śląska. Dla zainteresowanych przygotowano trzy ekspozycje, które oceniane są jako jedne z najcenniejszych kolekcji sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Prezentowane są także wystawy Śląskiej Rzeźby Kamiennej XII-XVI w., Polskiej sztuki współczesnej, Sztuki Wschodu oraz Sztuki europejskiej XV-XX wieku. Kolekcja sztuki nowoczesnej, którą posiada Muzeum, jest jedną z największych tego typu w naszym kraju. Zbiory podróżują po całym świecie, bowiem jednym z zadań Muzeum Narodowego jest promocja sztuki polskiej. W gmachu co jakiś czas pojawiają się także ekspozycje czasowe, które do Wrocławia przyjeżdżają z całego świata. Część zbiorów prezentowana jest także poza budynkiem – Muzeum ma swoją ekspozycję m.in. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz we wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

Inne, ciekawe informacje o Wrocławiu, znajdziesz tutaj.