Będąc we Wrocławiu nie sposób ominąć w czasie zwiedzania wielu zjawiskowych kościołów. Mając więcej czasu można do nich zajrzeć na mszę świętą lub po prostu pozwiedzać. Oto przegląd kilku obiektów sakralnych, których progi warto przekroczyć.

Kościół św. Marcina

Kościół św. Marcina na Historycznym Centrum Wrocławia to kaplica pozostała po pierwszym zamku książęcym w mieście. Przy kościele znajduje się nowoczesny pomnik św. Jana XXIII, papieża. Gotycki obiekt pochodzi z lat 70-tych trzynastego stulecia.

Kościół Imienia Jezus

Kościół Imienia Jezus na Historycznym Centrum Wrocławia został postawiony na miejscu drugiego zamku księżego w mieście, a pozostałość po nim stanowi jego zakrystia. Kryje liczne dzieła sztuki i rzemiosła sakralnego, w tym wierną kopię słynnej Piety Michelangela Buonarottiego wykonaną przez Antonio Vanniego. Barokowy obiekt pochodzi z lat 1689-1698.

Kościół św. Michała Archanioła

Kościół św. Michała Archanioła na Nadodrzu we Wrocławiu odznacza się w krajobrazie miasta już z daleka. Znajduje się w nim kaplica poświęcona patronce Europy, świętej Edycie Stein, która pochodziła z tej parafii. Neogotycki obiekt pochodzi z lat 1862-1871.

Kościół Chrystusa Króla

Kościół Chrystusa Króla na Przedmieściu Mikołajskim we Wrocławiu liczy cztery wieże pokryte hełmami na wzór hełmów wież rycerskich. Mieści największą rzeźbę sakralną na Dolnym Śląsku, czyli Jezusa Chrystusa Króla. Postmodernistyczny obiekt pochodzi z lat 1978-1991.

Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Kościół Opieki św. Józefa

Kościół Opieki św. Józefa, znany wcześniej jako kościół św. Urszuli i jej jedenastu tysięcy dziewic, na Nadodrzu we Wrocławiu to budowla, która przypomina teatr lub operę. Stanowi on Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Klasycystyczny obiekt pochodzi z lat 1821-1823.

Kościół św. Józefa Rzemieślnika

Kościół św. Józefa Rzemieślnika przy Zgromadzeniem Misji św. Wincentego a Paulo na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu słynie nie tylko jako miejsce nabożnych spotkań, ale też jako miejsce wydarzeń kulturalnych. Modernistyczna architektura kryje modernistyczny wystrój odznaczający się szlachetną prostotą. Modernistyczny obiekt pochodzi z lat 1932-1933.

Kościół Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego na Gaju we Wrocławiu to jedna z najbardziej nietuzinkowych świątyń w regionie. Za pomocą architektury organicznej naśladującej w kulturze naturę uczyniono liczne nawiązania do patrona parafii.  Modernistyczny obiekt pochodzi z lat 1973-1979.

 

Zwiedzając nadodrzański Wrocław warto zatrzymać się w nim na kilka dni a noce spędzić w jednym z wielu hosteli