Wśród ogromu wydarzeń kulturalnych w stolicy Dolnego Śląska niekiedy trudno się zorientować w tym, co prawdziwie cenne. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, co do zaprezentowania widzom zdecydowali się kuratorzy z Muzeum Miejskiego Pałacu Królewskiego. Wystawa zatytułowana „Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy” to wyjątkowa okazja do ujrzenia na żywo prac jednych z największych malarzy w historii światowej sztuki.

Marc Chagall

Marc Chagall to nazwisko głośne, prace tego wybitnego artysty są zaliczane do największych dzieł malarskich. Na wrocławskiej wystawie pojawią się prace litograficzne, w których obecny jest charakterystyczny styl, który przyniósł temu twórcy światowe uznanie. Bogata kolorystyka, poetyckie przedstawianie postaci i przedmiotów to elementy rozpoznawcze Marca Chagalla.

Artysta pochodził z Witebska, gdzie urodził się w żydowskiej rodzinie. Po studiach malarskich w Petersburgu uzyskał w 1910 roku stypendium w Paryżu, gdzie poznał innych artystów, którzy umożliwili mu organizację pierwszych wystaw.

Po kilku latach Chagall zrezygnował z bycia członkiem radzieckiego rządu i wybrał się do Francji na emigrację. Od tego czasu jego twórczość stała się znana na całym świecie. W czasie wojny ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musiał uciec do Nowego Jorku, skąd wrócił dopiero w roku 1948. Osiedlił się we Francji, gdzie zmarł w 1985 roku.

Prace Chagalla to nie jedyne, co będzie można zobaczyć w tym oddziale wrocławskiego Muzeum Miejskiego. Obok litografii Chagalla pojawią się również i klasycy sztuki awangardowej XX wieku, między innymi Pabla Picassa, Joana Miro, Henri Matisse’a i innych, w sumie prawie 60 grafik pokazujących jednych z najciekawszych dorobków sztuki malarskiej na światowym poziomie.

Muzeum Miejskie Pałac Królewski pozostanie gospodarzem wystawy do końca sierpnia bieżącego roku. Jeśli planujesz wizytę we Wrocławiu w trakcie letniego wypoczynku, zwróć uwagę na tę propozycję. Wygodny nocleg w pobliżu centrum miasta znajdziesz natomiast w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, ulokowane w niedalekiej odległości od gmachu Pałacu Królewskiego we Wrocławiu. Z takiej lokalizacji poznasz również i inne atrakcje miasta.