Wrocław w 2016 roku dzierżył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jego kulturalna strona naprawdę zasługuje na uwagę. Świadczą o tym stare i nowe instytucje kultury.

Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki powstało w roku 2014 z połączenia Filharmonii Wrocławskiej i Festiwalu Wratislavia Cantans. Najgłośniejsze koncerty i prestiżowe gale odbywają się w sali na 1800 miejsc. Oprócz niej istnieją trzy mniejsze sale. Nowoczesny obiekt w kształcie instrumentu muzycznego znajduje się przy pl. Wolności.

narodowe forum muzyki

Narodowe Forum Muzyki – fot.: Vox Vratislaviensia

Capitol

Capitol powstał w roku 2004 z racji przekształcenia Operetki i Kina Śląsk. Odbywają się w nim najbardziej znane i lubiane spektakle. W sali widowiskowej i na scenie kameralnej kryje się łącznie niemal 1000 miejsc. Nowoczesny obiekt wzorowany na obiekcie stojącym w tym miejscu przed 1945 roku znajduje się przy ul. Piłsudskiego.

capitol

Capitol – fot.: Vox Vratislaviensia

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe

Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe powstało w 2011 roku w wyniku reorganizacji Kina Warszawa. To jedno z dwóch kin studyjnych w zdominowanym przez kina sieciowe Wrocławiu. Posiada cztery sale: Warszawa, Polonia, Lwów, Lalka, które swoimi nazwami upamiętniają dawne wrocławskie kina. Postmodernistyczny obiekt znajduje się przy ul. Piłsudskiego, nieopodal pl. Kościuszki.

Dom Handlowy Renoma

Renoma, czyli jeden z pierwszych i najbardziej luksusowych domów handlowych we Wrocławiu, powstała w 1930 roku. Posiada osiem pięter i zaprasza na swój dach, z którego rozpościera się wrocławska panorama. Mieści niemal 200 sklepów. Uchodzący za perłę architektury modernizmu obiekt znajduje się przy ul. Świdnickiej, nieopodal pl. Kościuszki.

Kino Nowe Horyzonty

Kino Nowe Horyzonty powstały w 2006 roku w miejscu dawnego Kina Helios. Oprócz filmów komercyjnych w kinie wyświetla się filmy autorskie oraz urządza festiwale filmowe. W dziewięciu salach mieści się łącznie niemal 2500 osób. Nowe Horyzonty znajdują się przy ul. Kazimierza Wielkiego.