Miasto Wrocław wygrało starania wśród polskich miast starających się o zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Powstał jednakże pomysł włączenia innych konkurentów, którzy składali aplikacje. Tak narodziła się inicjatywa Koalicja miast dla kultury. W ramach tego wydarzenia przez kilka dni prezentowane są instytucje kulturalne innych polskich miast. Można było podziwiać już artystów z Lublina i Poznania, tym razem będzie okazja do poznania artystycznego dorobku twórców pochodzących z Łodzi.

Koalicja miast dla kultury: Łódź odbędzie się już w najbliższy weekend, obchody rozpoczną się w czwartek 14 lipca i potrwają do końca niedzieli 17 lipca. W tym czasie będzie niepowtarzalna szansa na ujrzenie na własne oczy dorobku twórców na co dzień związanych z Łodzią, jednym z największych polskich miast.

Łódź nie ma dobrej prasy, miasto to przez dziesięciolecia było kojarzone głównie z przemysłem tekstylnym. Niemniej nie warto zapominać, że to właśnie w tym mieście znajduje się słynna szkoła filmowa, w której zawód zdobyło bardzo wielu aktorów i reżyserów. Jednak obecne wydarzenie pozwoli na złamanie stereotypowego myślenia o Łodzi. Całość imprezy, która odbędzie się na terenach Browaru Mieszczańskiego, została pomyślana w taki sposób, by zaprezentować najbardziej charakterystyczne i jednocześnie najlepsze jakościowo przykłady twórczości wychodzącej spod rąk artystów związanych z Łodzią.

Wśród wielu zaplanowanych wydarzeń nie mogło zabraknąć dzieł kinematografii. W ciągu trwania wydarzenia będzie można zobaczyć etiudy filmowe, tworzone przez studentów łódzkiej szkoły filmowej. Sztuki wizualne będą również reprezentowane przez wystawy fotografii.

Spektakle i wystawy audiowizualne pozwolą na poczucie prawdziwej atmosfery Łodzi. Historie dawnych włókniarek przeplatają się tutaj z opowieściami zanurzonymi w przedwojenne dzieje miasta i okresem upadku wielkiego przemysłu przed dwiema dekadami. Poznanie ich wszystkich sprawi, że dowiesz się wiele o tym, czym była i jest prawdziwa Łódź.

Wydarzenia kulturalne byłyby niepełne bez występów muzycznych, zatem organizatorzy zadbali również o obecność muzyków pochodzących z Łodzi. Przez cztery dni będzie można zobaczyć i posłuchać wielu łódzkich zespołów, między innymi industrialnego Jude i punkowego 19 wiosen.

Koalicja miast dla kultury: Łódź to wydarzenie kilkudniowe, dlatego osoby nie mieszkające na stałe we Wrocławiu wygodny nocleg znajdą w ofercie, jaką posiadają apartamenty wrocławskie, ulokowane w samym centrum miasta.