Wrocławski Rynek jest jednym z najpiękniejszych w naszym kraju. Cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród mieszkańców miasta jak i turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska. Poza wspaniałym budynkiem miejskiego Ratusza klimatyczną atmosferę tego miejsca Wrocław zawdzięcza urokliwym kamieniczkom. Jedną z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej reprezentacyjnych jest Kamienica pod Złotym Słońcem. Gdzie można ją zobaczyć?

Kamienica pod Złotym Słońcem mieści się w zachodniej pierzei centralnego placu miasta. Granicami tej pierzei jest budynek banku BZ WBK z jednej strony i urokliwymi kamieniczkami Jaś i Małgosia z drugiej. Budynek wznosi się mniej więcej pośrodku tej pierzei wrocławskiego Rynku.

Kamienica stojąca obecnie jest utrzymana w stylu barokowym. Powstała na miejscu dwóch domów, które pochodziły z XIII wieku. Do dziś można podziwiać dobrze zachowane wnęki okienne pochodzące z tego właśnie okresu.

Od samego początku swojego istnienia było to miejsce szczególne. Kamienica pod Złotym Słońcem połączona była z dwiema innymi kamienicami – Błękitnym Słońcem i Kamienicą pod Siedmioma Elektorami. Czyniło z niej to dużych rozmiarów rezydencję, w której murach gościli znani europejscy władcy, między innymi król czeski Władysław Jagiellończyk, cesarz Rudolf II, a także Ferdynand II.

Obecny styl pochodzi z baroku, a konkretnie z kilku generalnych przebudów, jakimi poddano kamienicę. Ostatnia ze wspomnianych przebudów miała miejsce w 1740 roku. Od tamtej pory cieszy oczy wielu pokoleń mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Kamienica pod Złotym Słońcem nie została zniszczona w trakcie oblężenia Wrocławia podczas II wojny światowej. Pozwoliło to na wykorzystanie tego miejsca w odpowiedni sposób. W latach 1965 – 2004 Kamienica pod Złotym Słońcem była miejscem stałej ekspozycji zbiorów Muzeum Sztuki Medalierskiej, prezentującej swoje zbiory. Po gruntownym remoncie w 2010 roku miejsce przygotowuje się do pracy jako Muzeum „Pana Tadeusza”, którego rękopis znajduje się w posiadaniu wrocławskiego Ossolineum.

Jeśli skorzystasz z oferty noclegowej prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, spacer do kamienicy zajmie jedynie kilka minut. Warto poświęcić chwilę na zobaczenie jednej z najbardziej znanych kamienic w stolicy Dolnego Śląska.