Wrocław jest wielkim miastem o długiej historii, znajduje się w nim wiele ciekawych zabytków architektonicznych. Niektóre z nich stały się prawdziwymi symbolami stolicy Dolnego Śląska, rozpoznawanymi na pierwszy rzut oka również przez osoby będące w mieście po raz pierwszy w życiu. Obok charakterystycznego gmachu Ratusza, wyjątkowej bryły Hali Stulecia lub monumentalnej konstrukcji Mostu Grunwaldzkiego, jednym z takich symboli jest Iglica.

Historia Iglicy sięga pierwszych lat powojennych. W związku z planowaną przez nowe komunistyczne władze Wystawą Ziem Odzyskanych, mającą mieć duży wydźwięk propagandowy, powstał pomysł stworzenia nowego symbolu miasta, który będzie odsuwał niejako w cień inne zabytki, niemające przecież polskiego rodowodu. Tak powstała Iglica, będąca po dziś dzień jednym z najbardziej charakterystycznych budowli w stolicy Dolnego Śląska.

Iglicę zaprojektował prof. inż. Stanisław Hempel. Stalową konstrukcję iglicy wykonało przedsiębiorstwo Mostostal. Całość waży czterdzieści cztery tony. Początkowo iglica liczyła sobie 106 metrów, gdyż na jej szczycie zainstalowano lustra w kształcie odwróconego parasola, co miało służyć rozświetleniu widocznym na znaczą odległość. Niestety, burza przechodząca nad miastem uniemożliwiła pierwszy pokaz świetlny, zaplanowany na dzień 22 lipca, będący ówczesnym Świętem Odrodzenia Polski. Gwałtowne wiatry uszkodziły całą konstrukcję i wygięły szczyt iglicy. W tej sytuacji zrezygnowano z tego oryginalnego pomysłu rozświetlenia, a iglicę skrócono do długości 96 metrów. Całość prac trwała ponad 24 godziny, a dokonało tego dwóch krakowskich studentów, będących członkami górskiego klubu wspinaczkowego. Całą pracę duet wykonał całkowicie za darmo, a ich dokonaniami emocjonował się cały ówczesny Wrocław.

Iglica została ustawiona na terenie bezpośrednio przylegającym do Hali Stulecia, dlatego też z łatwością możesz do niej trafić podczas zwiedzania stolicy Dolnego Śląska. Komfortowy nocleg w atrakcyjnej cenie znajdziesz w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie.