Stalowa Iglica o wysokości aż 96 metrów jest jednym z charakterystycznych obiektów znajdujących się we Wrocławiu. Możemy zobaczyć ją przed Halą Stulecia, gdzie została wzniesiona z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 roku.

 

Dzisiaj Iglica przed Halą Stulecia przyciąga uwagę każdego, kto znajdzie się w tej okolicy. To prawdziwie monumentalny obiekt, który swoim rozmiarem góruje nad pobliskimi budynkami.

Historia Iglicy

Iglica została zaprojektowana przez Stanisława Hempla, to nie tylko obiekt bardzo efektowny, ale również mający swój wymiar ideologiczno-polityczny. Została stworzona jako symbol odradzającego się na Ziemiach Zachodnich życia. Iglica bazuje na trójnogu, który ma odwoływać się do jedności narodowej zbudowanej na sojuszu chłopów, robotników oraz inteligencji pracującej.

 

Pierwotnie na szczycie Iglicy znajdowała się lustrzana konstrukcja. Była ona oświetlana reflektorami zainstalowanymi na ziemi, aby dawać dodatkowe efekty. Niestety, w trakcie burzy, jeszcze zanim Iglica została odsłonięta, lustra uległy zniszczeniu. Co ciekawe, resztki luster zostały sunięte przez dwóch młodych wrocławian, którym wejście na szczyt zajęło przeszło całą dobę.

 

Później Iglica była „zdobywana” również przez wiele innych osób. W nocy z 2 na 3 maja 1982 roku, Marian Krzemiński, działacz Solidarności Walczącej i student Politechniki Wrocławskiej, razem z pomocą swoich kolegów zawiesił na szczycie Iglicy flagę Solidarności. W 2008 roku, gdy odbywały się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, na Iglicy pojawiła się flaga Tybetu okupowanego przez Chiny.

 

Iglica przed Halą Stulecia po renowacji

W 2016 roku miała miejsce renowacja Iglicy obejmująca jej konserwację oraz remont włączający piaskowanie oraz malowanie. W tym celu obiekt został położony. Niestety, próby jego ponownego postawienia nie udały się, ponieważ doszło do pęknięcia jednego z mocowań nóg Iglicy. Wówczas zdecydowano się na wymianę wszystkich trzech stóp na nowe podpory.

 

Po pracach naprawczych, w marcu 2017 roku Iglica wróciła na swoje miejsce. Eksperci wskazują, że obecne prace wystarczą na 25 lat. Dlatego jeżeli chcemy zobaczyć ją na żywo, teraz również to możliwe – to jedno z popularnych miejsc do robienia zdjęć.