Jadąc do wielkiej metropolii, jak Warszawa, Praga, Kraków, czy Wrocław, poszukuje się hoteli. Warto przecież zwiedzić daną miejscowość nie tylko w jeden dzień, ale na przykład w dwa lub trzy, efektem czego trzeba zatrzymać się gdzieś na noc. We Wrocławiu hotele zaczęły się pojawiać wraz z pojawieniem się pierwszych dworców.

Hotel Piast

Hotel Piast powstał jako Hotel Kronprinz. Klasycystyczny obiekt z 1908 roku, mieści się na rogu ul. Piłsudskiego i ul. Kołłątaja na Przedmieściu Świdnickim we Wrocławiu. Hotel Piast wraz z Grand Hotelem tworzy swoistą bramę prowadzącą z dworca Wrocław-Główny na historyczne centrum miasta.

Grand Hotel

Grand Hotel powstał jako Hotel Du Nord. Secesyjny obiekt z 1903 roku mieści się na rogu ul. Piłsudskiego i ul. Kołłątaja na Przedmieściu Świdnickim we Wrocławiu. Grand Hotel wraz z Hotelem Piast tworzy swoistą bramę prowadzącą z dworca Wrocław-Główny na historyczne centrum miasta.

Hotel Europejski

Hotel Europejski powstał jako Hotel Hochenzollern-Hof. Historyczny obiekt z 1877 roku mieści się na rogu ul. Piłsudskiego i ul. Stawowej na Przedmieściu Świdnickim we Wrocławiu. Hotel Europejski wraz z Hotelem Piast, Grand Hotelem, Hotelem Polonia i Hotelem Sofia tworzą ciąg hotelowy przy ul. Piłsudskiego, który powstał z racji postawienia naprzeciwko dworca Wrocław-Główny.

Hotel Polonia

Hotel Polonia powstał jako Hotel Vier Jaherszeiten. Modernistyczny obiekt z 1911 roku mieści się przy ul. Piłsudskiego. Hotel polonia wraz z Hotelem Piast, Grand Hotelem, Hotelem Europejskim i Hotelem Sofia tworzą ciąg hotelowy przy ul. Piłsudskiego, który powstał z racji postawienia naprzeciwko dworca Wrocław-Główny.

Hotel Sofia

Hotel Sofia został urządzony w kamienicy mieszczącej dawniej browar o nazwie Piwnica Schindlera, gdzie serwowano wyśmienite piwo i nie tylko. Klasycystyczny obiekt z około 1880 roku mieści się na rogu ul. Piłsudskiego i ul. Gwarnej na Przedmieściu Świdnickim we Wrocławiu. Sąsiadujący z budynkiem Grand Hotelu budynek Hotelu Sofia znajduje się naprzeciwko gmachu dworca Wrocław-Główny.

Hotel Ibis w Silver Tower

Hotel Ibis to międzynarodowa sieć hoteli, występująca również we Wrocławiu, między innymi w budynku Silver Tower. Postmodernistyczny obiekt z 2014 roku mieści się na rogu ul. Piłsudskiego i pl. Konstytucji 3-go Maja na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Oprócz hotelu w obiekcie znajdują się biura oraz sklepy.

Silver Tower oraz Dworzec Wrocław-Główny – fot.: Vox Vratislaviensia

Hotel Monopol

Hotel Monopol to najbardziej popularny a zarazem zabytkowy hotel we Wrocławiu stojący w sąsiedztwie Opery, Teatru Lalek oraz Kościoła św. Stanisława, św. Wacława i św. Doroty. Obiekt w stylu historyczno-secesyjnym mieści się na rogu ul. Świdnickiej i ul. Modrzejewskiej na Przedmieściu Świdnickim we Wrocławiu. Kręcono w nim sceny między innymi do takich filmów jak: Popiół i diament, Stawka większa niż życie, Lalka, czy Konsul.