Jednym z bardziej znanych miejsc we Wrocławiu jest z całą pewnością Hala Targowa. Działająca po dziś dzień jest nadal świetnym miejscem do robienia zakupów. Jej dogodna lokalizacja pomiędzy wrocławską starówką a Ostrowem Tumskim sprawia, że turyści trafiają do niej bez większych problemów.

Hala Targowa to stuletnia tradycja

Hala Targowa powstała w latach 1906 – 1908. Jej powstanie miało przede wszystkim wprowadzić nowe standardy do prowadzenia handlu w ścisłym centrum miasta. Do powstającej hali mieli się przeprowadzić kupcy na co dzień posiadający kramy na placu Nowy Targ. Stąd też właśnie taka a nie inna lokalizacja Hali Targowej.

Aby jej budowa była możliwa, zdecydowano o wyburzeniu dawnego Arsenału Piaskowego, który z kolei zajmował miejsce średniowiecznego dworu biskupiego. Do budowy Hali Targowej użyto ówczesnych najnowszych technologii, głównie żelbetonowych konstrukcji. Uczyniono to z rozmysłem, bo zastosowanie tego konkretnego materiału było znacznie tańsze niż wykonanie wnętrza z samej stali.

Hala Targowa łączy w sobie dwa style architektoniczne. Wewnątrz jest typową modernistyczną konstrukcją, bardzo śmiałą jak na tamte czasy i do dziś przykuwającą uwagę swoim pięknem. Na zewnątrz jest to z kolei budynek związany z architektonicznym nurtem historyzmu, niekiedy mylonym ze stylem neogotyckim. Ten wystrój jest odwołaniem do historii miejsca, w którym stoi Hala Targowa. Jej wieże mają przypominać o dawnym arsenale i charakterze obronnym z dawno minionych lat.

Hala Targowa na szczęście ocalała niemalże nietknięta z wojennej pożogi miasta. Od pierwszych dni pokoju zaczęła być na nowo wykorzystywana w swym dawnym charakterze. Przez całe dziesięciolecia była miejscem, w którym można było bez trudu zaopatrzyć się w świeże wędliny, ryby, owoce i warzywa. Na górnym piętrze mieściły się niewielkie sklepy i zakłady usługowe, w rodzaju szewca lub krawca. Jeszcze dziś można niektóre z tych zakładów zobaczyć.

Hala Targowa wciąż istnieje i ma się dobrze, mimo iż ukończyła już ponad stulecie swojego istnienia. Planując wycieczkę na Ostrów Tumski dobrze jest poświęcić chwilę na choćby przejście się w jej murach. To naprawdę niezwykłe miejsce. Kiedy więc opuścicie nasz apartament Krawiecka 63 po to, by skierować się w stronę najbardziej malowniczej wrocławskiej wyspy, wstąpcie na chwilę do Hali Targowej, nie będziecie żałować.