Na mapie Wrocławia występuje wiele domów handlowych oraz galerii handlowych. Jedna z nich to Renoma funkcjonująca obecnie również jako zabytek. Oto jej krótka prezentacja:

Od Wertheimu przez PDT do Renomy

Renoma to jeden z najbardziej sztandarowych domów handlowych we Wrocławiu. Jej budynek służył jednak kiedyś dla innych domów handlowych. W 1930 otwarto przy ul. Świdnickiej Dom Handlowy Wertheim. Po braciach Wertheim właścicielem obiektu stało się państwo. Efektem tego zmieniono nazwę najpierw na AWAG, a następnie na PDT, czyli Powszechny Dom Towarowy nazywany po prostu Pedetem. Dopiero czytelnicy gazety zatytułowanej Słowo Polskie wybrali w ramach konkursu nazwę Renoma, która funkcjonuje nadal. W 2005 roku właścicielem obiektu został koncern Centrum Development & Investments, który go totalnie zrewitalizował.

Galeria Renoma – fot.: Vox Vratislaviensia

Modernistyczna Renoma

Ekskluzywny dom handlowy, jaki stanowi Renoma, również pod kątem architektury odznacza się ekskluzywnością. Obiekt zbudowany został w 1930 roku według projektu Hermann Dernburga w nurcie modernistycznym.  Elewację zdobią rzeźby prezentujące głowy osób różnych nacji, co nawiązuje nie tylko do międzynarodowości sprzedawanych w domu handlowym towarów, ale również do otwartości i szacunku. Obiekt doczekał się dobudowanego w 2009 skrzydła według projektu Zbigniewa Maćkowa w nurcie postmodernistycznym.

Renoma na tle innych domów handlowych we Wrocławiu

Dom Handlowy Wertheim, czyli obecna Renoma, powstał w 1930 roku jako trzeci spośród największych domów handlowych. Jako pierwszy powstał w 1904 roku Dom Handlowy Braci Barasch, czyli obecny Feniks, jako drugi z kolei powstał Dom Handlowy Rudolfa Petersdorfa, czyli obecny Kameleon. Pod względem wielkości Renoma przewyższa jednak zarówno Feniksa, jak też Kameleona. Dziś ten dom handlowy odgrywa bardziej rolę galerii handlowej z około 120 sklepami, wśród których znajdują się ekskluzywne butiki i popularne sieciówki.