We Wrocławiu odbywa się wiele różnych festiwali i wydarzeń kulturalnych, wśród nich znajdują się również takie, które są słynne nie tylko w naszym kraju. Co więcej, wciąż pojawiają się nowe wydarzenia, które mają szansę na trwałe zapisanie się na kulturalnej mapie stolicy Dolnego Śląska. Takim wydarzeniem może być Festiwal Bieli, który w tym roku odbył się w pierwszy weekend wakacji.

Ideą Festiwalu Bieli jest przesłanie pokojowe, które będzie łączyło wszystkich ludzi. Ten ambitny cel pomysłodawcy chcą osiągnąć w bardzo twórczy i zarazem bardzo prosty sposób. Na czas trwania imprezy malują wszystkich chętnych przy pomocy gliny. W rezultacie odbywająca się parada Glinoludów, czyli ludzi z gliną, pokazuje wszystkim bardzo wyraźnie, że wszyscy ludzie są jednakowi.

Hasłem Festiwalu Bieli przy każdej edycji jest zdanie: „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny.” Te proste i jednocześnie bardzo prawdziwe słowa uczą, że ludzkość jest jedna, bez prób jej rozbijania ze względu na płeć, kolor skóry, wyznanie czy miejsce zamieszkania. Warto o tym przypominać jak najczęściej.

Festiwal Bieli odbył się po raz pierwszy we Wrocławiu w tym roku, jednak w Bolesławcu, gdzie pojawiła się idea imprezy, było już dziesięć edycji zakończonych dużym sukcesem organizacyjnym. Nie inaczej miała się sprawa w trakcie edycji w stolicy Dolnego Śląska.

Gliniane Miasto, które pojawiło się w sobotni poranek na położonym obok wrocławskiego Rynku placu Solnym, szybko przyciągnęło uwagę wielu osób w różnym wieku. Zatrzymywali się zarówno starsi i młodsi, wielu z nich decydowało się na przyłączenie do wspólnej zabawy. Oznaczało to zgodę na pomalowanie się gliną i wybranie kostiumu, w którym następnie można było przyłączyć się do wielkiej parady, która przeszła przez wrocławski Rynek.

Pomalowanie gliną przy pomocy pistoletu natryskowego nie było groźne dla skóry, wręcz przeciwnie – delikatna warstwa glinki działa dobrze na cerę, przynosiła również ochłodę w upalne czerwcowe popołudnie.

Festiwal Gliny trwał przez cały weekend, niektórzy z jego uczestników, pochodzący spoza Wrocławia, wygodny nocleg znaleźli w ofercie, jaką posiadają apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum miasta.