Wrocław jest jednym z największych polskich miast, stąd też posiada kilkaset pojazdów komunikacji miejskiej. Od kilku lat wrocławskie MPK organizuje dzień otwarty, podczas którego podziwiać można tabor złożony z tramwajów i autobusów miejskich. Jakie atrakcje czekają w najbliższy weekend na wszystkich przybyłych?

Tradycyjnie obchody główne odbywają się na zajezdni Borek, położonej przy ulicy Powstańców Śląskich. To właśnie tam będzie można poprowadzić tramwaj lub autobus miejski, a także zobaczyć z bliska najnowsze nabytki miejskiego przewoźnika. Specjalnie na ten dzień przygotowane zostały pokazy sprzętu technicznego, a także różnorakie konkursy z nagrodami. W programie imprezy jest także znakowanie rowerów przez policję, zawody sportowe oraz koncert.

Sama zajezdnia Borek to główne miejsce wydarzenia, nie jedyne jednak. Organizatorzy zaplanowali również przejazdy do dwóch dawnych, nieczynnych obecnie wrocławskich zajezdni. Oba miejsca są godne uwagi przede wszystkim z tego powodu, że można tam podziwiać unikatowe wręcz pojazdy.

Dawna zajezdnia numer V przy ulicy Legnickiej dziś jest siedzibą firmy Protram. Jest również miejscem, w którym znajduje się kilka zabytkowych wagonów tramwajowych, niektóre z nich liczą sobie ponad sto lat. Obecnie prowadzone są prace nad renowacją dwóch wagonów. Jednym z nich jest pochodzący z 1901 roku tramwaj Maximus, drugim natomiast tramwaj Konstal 102.

Dawna zajezdnia numer VI przy ulicy Tramwajowej to z kolei miejsce, w którym obecnie odbywa się restaurowanie ostatniego wrocławskiego autobusu marki Ikarus. W budynku zabytkowej zajezdni podziwiać można również wóz tramwaju konnego z XIX wieku, a także autobus wycieczkowy Fredruś, przez lata będący jedną z wizytówek wycieczek po stolicy Dolnego Śląska.

Pomiędzy trzema wspomnianymi zajezdniami będą kursowały trzy zabytkowe tramwaje miejskie – Jaś i Małgosia, Mikołaj i Juliusz, przejazdy nimi są bezpłatne.

Dni Otwarte MPK to świetna zabawa dla ludzi w każdym wieku. Turyści są równie mile widziani co mieszkańcy Wrocławia. Dla osób przyjeżdżających na to wydarzenie oferta noclegowa przygotowana przez apartamenty wrocławskie prezentuje się naprawdę atrakcyjnie.